Klozetteki sarı lekeler nasıl geçer? Çözümü çok basit...

Klozette oluşan sarı lekelerin nedenini hiç merak ettiniz mi? Tahminlerinizi duyar gibiyim! Evet, zararlı mikroplar! Ancak endişeye gerek yok. Temizlemenize rağmen sarı lekeler kalıyorsa bir de bu yöntemi deneyin.

Klozetteki sarı lekeler nasıl geçer? Çözümü çok basit...
Yayınlanma Tarihi : 18 Nisan 2023 01:22

Banyoda, lavaboda ve en çokta klozette zamanla oluşan sarı lekeler, düzenli temizlik yapılmadığı taktirde başa çıkılamaz bir hal alır. Düzenli klozet temizliği her ne kadar oluşabilecek bu sarı lekeleri önlese de sadece mikroplar değil, sert su da(kireçli) sarı lekelere neden olmaktadır.

Sabah.com.tr'de yer alan bir içerikte, klozette sert su ve mikropların neden olduğu sarı lekelerden kısa sürede kurtulmanın yollarına yer verildi.

KLOZETTE SARI LEKELERE SANİYELER İÇİNDE ELVEDA!

Sert Su Lekesi Nedir?

Kireç tortusu, mineral birikintileri ve mineral birikimi olarak da bilinen sert su lekeleri, sudaki fazla mineral nedeniyle musluklar ve çevresinde oluşan kireçli kalıntılardır.

Soda ve Sirke

Kabartma tozu ve sirke, tuvaletteki sert su lekeleri de dahil olmak üzere birçok şeyi temizlemek için kullanılabilecek en kullanışlı ev ürünlerinden ikisidir.

*Klozete yaklaşık 1 bardak sirke dökün ve klozet fırçasıyla çevirin. Yaklaşık bir dakika zemine oturmasına izin verin.
*Klozete yaklaşık 1 bardak kabartma tozu ekleyin, ardından 1 ila 2 bardak sirke daha ekleyin. Bu bir köpürme yaratacaktır. Çözeltiyi yaklaşık 10 dakika bekletin.
*Çözeltiyi klozetin her yerine uygulamak için bir tuvalet fırçası kullanın ve çözeltiyi su hattının üzerindeki lekelere uyguladığınızdan emin olun. Tuvaleti yıkamayın.
*Sirke ve soda solüsyonunu leke gidene kadar bir veya iki kez daha çalkalayarak 30 dakika kadar bekletin. Leke kalırsa, tuvalet fırçası veya sert kıllı naylon bir fırça ile ovalayın. Durulamak için tuvaleti yıkayın.

Boraks ve Sirke

Boraks, tuvalet ve diğer sıhhi tesisat armatürlerindeki sert su lekelerini temizlemek için etkili bir şekilde kullanılabilen çok amaçlı harika bir temizlik ürünüdür.

*1/4 fincan Boraks'ı klozete dökün ve klozet fırçasıyla çevirin.
*1 bardak sirke ekleyin ve karışımın yaklaşık 20 dakika klozete oturmasına izin verin.
*Lekeleri çıkarmak için kaseyi tuvalet fırçasıyla ovarak bitirin. Durulamak için tuvaleti yıkayın.

Tuvaleti Düzenli Olarak Temizleyin

Sert su tuvalet lekelerini önlemek için sert ve maliyetli kimyasallar kullanmaya gerek yoktur. Boraks, sirke ve kabartma tozu, temizlik ve dezenfeksiyon için harika bir iş çıkarır. Düzenli olarak kullanıldığında sert su lekelerinin oluşmasını engellerler. Tuvaletinizi temiz tutmaya ve sert su birikmesinden uzak tutmaya yardımcı olmak için , sert suyu yumuşatmaya yardımcı olabilecek Boraks ile düzenli temizlik yapmayı deneyin. Her temizlikte sadece 1/4 fincan Boraks kullanın.

Kaynak: sabah.com.tr

İlgili Haberler