Türkiye merkezli dev şirket iflas etti! Dev şirket Harvard’da tez ve ders konusu olmuştu

Harvard’da tez ve ders konusu olan Türk şirketi iflas etti

Türkiye merkezli dev şirket iflas etti! Dev şirket Harvard’da tez ve ders konusu olmuştu
Yayınlanma Tarihi : 26 Mayıs 2024 17:02

Dünya genelinde iflas haberleri gelmeye devam ediyor. Şimdi de Harvard’da tez ve ders konusu olan dev bir şirket iflas etti

Gelen bilgiye göre; İzmir ve Denizli merkezli toplam 99 tekstil şirketi tarafından ortak dış ticaret yapan EGS Giyim Sanayi ve Dış Ticaret Anonim Şirketi resmen iflas etti. Dev şirketin iflası sektörde şaşkınlığa yol açtı. Söz konusu şirket tez ve ders konusu olmuş ve dünya genelinde büyük ses getirmişti. Dev şirketin iflasıyla ilgili tüm detaylar da belli oldu

Türkiye'nin tekstil sektöründe önemli bir yere sahip olan EGS Giyim Sanayi ve Dış Ticaret Anonim Şirketi, 99 tekstil şirketi ile ortak dış ticaret yapmakta idi. Ancak maalesef ki, şirketin iflas ettiği resmen duyuruldu. İzmir ve Denizli merkezli olan bu dev şirketin iflas haberi, sektörde büyük bir şaşkınlık yarattı.

EGS Giyim'in iflası, sadece sektörü etkilemekle kalmadı, aynı zamanda akademik çevrelerde de yankı uyandırdı. Harvard Üniversitesi'nde ders ve tez konusu olarak ele alınan şirketin başarısı dünya genelinde de genişçe yer bulmuştu

İFLAS EDEN ŞİRKETLE İLGİLİ DETAYLAR

Gazetepencere.com'un aktardığı habere göre; İflas eden EGS Giyim Sanayi ve Dış Ticaret Anonim Şirketi hakkındaki detaylar da belli oldu.

İzmir İflas Müdürlüğü, 27 yıl önce kurulan Türkiye’nin dev holdingi EGS’nin iflas ettiğini açıkladı. Şirketin hızla büyümesi dünya genelinde de ses getirmiş, bir dönem Harvard Üniversitesi’nde ders ve tez konusu olmuştu.

2001 krizinden ciddi şekilde etkilendiler


1997 yılında aralarında Kemal Zorlu, Hüseyin Özdilek, Necip Kalkan, Ali İhsan Kasapoğlu’nun bulunduğu çok sayıda iş insanı tarafından kurulan EGS Holding kendi adıyla bir banka da kurarak banka sektörüne girmişti. Ancak hızla büyüyen holding 2001 yılındaki krizden etkilenerek mali sorunlar yaşadı.

Yatırımcılar da mağdur oldu


Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK), 2001 yılında EGS Bank’ın TMSF’ye devredilmesi kararı aldı. Ardından EGS Holding şirketlerinin yönetimi de fona geçti. EGS Holding’in çok ortaklı yapısından dolayı TMSF ile EGS ortakları uzun bir süre anlaşma yapamadı. 2000 yılında halka arzı gerçekleştirilen EGS Holding’in küçük ortaklarının ve EGS Holding’in borsa hisselerini alan yatırımcılar ise mağdur oldu.