Çöpe atıyorduk. Oysa yanmış tavanın pırıl pırıl olmasını sağlıyormuş - Mutlaka deneyin

Bozulmuş süt varsa sakın çöpe atmayın. Türk mutfağında da çokça kullanılan tava ve tencere gibi ürünlerinizin dibi yandığında bozuk süt sayesinde onları temizleyebilirsiniz. Öğrendiğinizde çok şaşıracağınız temizlik sırrını deneyin ve farkı hemen görün

Çöpe atıyorduk. Oysa yanmış tavanın pırıl pırıl olmasını sağlıyormuş - Mutlaka deneyin
Yayınlanma Tarihi : 01 Nisan 2023 23:00

Evinizdeki bozuk sütleri direkt olarak çöpe döküyorsanız, ne işe yaradığını öğrendiğinizde pişman olacaksınız. Mutfakta en sıkıcı olan şeylerden birisi de yanmış tavaları temizlemektir. Telle ovarsanız çizileceği için bunu da yapamayız. O yüzden de tavaları o haliyle kullanmak zorunda kalırız. Peki bunun bir çözümü yok mu? Elbette ki var. Normal süt ya da bozuk sütle, yanmış tavalarınızı tertemiz yapabileceksiniz.

BİR BARDAK SÜTLE YANMIŞ TAVALARI PIRIL PIRIL YAPIN

Yanmış tavaları temizlemek tam anlamıyla bir işkencedir. Çünkü leke tam olarak işlediği için ne yaparsanız yapın bir türlü çıkmaz. Bu durumda da lekelerden kurtulmak yerine boşvermeyi tercih ederiz. Bir süre sonra da o tava çöpe gider. İşte bunu yaşamamak için bir bardak süt yeterli oluyor.

Yanmış tavalarınız varsa, bir bardak süt yardımıyla yanık lekelerini söküp atabileceksiniz. Öncelikle yanmış tavanızı ocağa alın. Ardından ister taze ister bozuk bir bardak sütü tavaya ilave edin. Süt kaynar kaynamaz 1 çay kaşığı kadar karbonat ilave edip kaynatmaya devam edin. Toplamda 15 dakika kaynaması gerekiyor.

Kaynattıktan sonra fazla sütü dökün. Bir bulaşık süngeri yardımıyla tavanın kenarlarındaki süt köpüklerini kurumadan hemen temizleyin. Ardından tavayı sudan geçirip yarım çay bardağı sirke ekleyin. Bulaşık süngeriyle tavanı ovalamaya başlayın. Yavaş yavaş yanıkların ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.

Sirke ve karbonat yanmış tava temizliğinde kullanılan ve temizliği kolaylaştıran en etkili malzemelerdir.

1 ölçek sirke
2 kaşık karbonat
1 bardak su
Sünger
Yanmış tavanın içerisini suyla doldurup içine sirke dökün ve kaynatın. Kaynayınca ocaktan alın ve karbonat ekleyin. Biraz bekledikten sonra sünger yardımıyla temizleyin.

Tavanızı Sıcak Su ve Deterjan İkilisiyle Akşamdan Sabaha Bekletin :


Erteleme yöntemi olarakta bilinen bu çözüm önerisi için dibi tutan tavaya, cezveye veya tencereye bulaşık deterjanı ekleyin ve üzerine kaynar su ilave edin. Akşamdan sabaha bu şekilde bekletin. Sabah olduğunda içindeki suyu dökün ve bulaşık süngeri ile ovalayarak yeniden yıkayın. İstediğiniz sonucu halen alamamışsanız tavaya yağ sökücü dökün ve 5 ila 10 dakika daha bekleyip ardından her zamanki gibi yıkayın.

Peki ya dış kısmı: Yanan tencerenin dış kısmındaki lekeler nasıl temizlenir?

Tencerenin dibini yemek kalıntılarından, yandığı için daha da inatçı bir hale gelmiş lekelerden kurtardık kurtarmasına ama yanan bir tencerenin dış kısmında da lekeler oluşabiliyor, bunu da unutmamalı.

Yanan tencerenin dışında oluşan bu siyah-kahverengi tonlarındaki inatçı lekelerden kurtulmak için şu yöntemi uygulayabilirsiniz: Tencerenin soğumasını bekleyin. Oda sıcaklığına dek soğuyan tencerenin dış kısımlarındaki lekelerin üzerine karbonat serpiştirin. Aynı şekilde kullanacağınız temiz bulaşık süngerinin üzerine de 1 yemek kaşığı kadar karbonat koyun. Karbonatlı süngerin üzerine yarım limonun suyunu sıkın. Anında köpürmeye başlayacak olan süngerle lekeli bölgeleri güzelce ovalayın, çizilmemesine dikkat ederek lekelerin çıkmasını sağlayın.

Lekelerin büyük bir kısmı bu yöntemle çıkacak olan tencerenizin dış kısmında hala leke kaldıysa lekeli tencereden daha büyük bir tencere ya da kabın içine sıcak su koyun, üzerine yine 3-4 yemek kaşığı kadar karbonat ekletip lekeli tencerenin lekeli kısımları bu karışıma değecek şekilde içine yerleştirin. Bu şekilde en az 3-4 saat bekletin ve ardından yumuşayan lekeleri temiz bir süngerle güzelce çıkarın.

OBJEKTİF PORT - SADIK ŞİMŞEK