Tatlıcı usulü lezzet sırrıyla.. Ayva tatlısının erimesini önleyen püf nokta.

Ayva tatlısı çok sevilen bir tatlı. Türk mutfağında çokça tüketilen tatlılar arasında yer alan ayva tatlısı peki tatlıcı usulü nasıl yapılır?

Yayınlanma Tarihi : 19 Mart 2023 16:11

Ayva çok sevilen bir meyve. Ayva ile yapılan ayva tatlısı ise en sevilen tatlılar arasında yer almaktadır. Geleneksel Türk mutfağında ayva tatlısı ilk sıralarda yer alır. Daha çok kış aylarında yapılan ayva tatlısını yapmak için bazı püf noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

ERİME NASIL ÖNLENİR?

Ayva tatlısının erimesini bir çok kişi istemez. Eriyen bir ayva tatlısı da zaten pek sevilmez. Görüntüsü geçmemiş ancak lokum gibi yumuşacık ayva tatlısını yapmak zor değildir.

ayva-tatlisi.jpg

AYVA TATLISI İÇİN GEREKLİ OLAN MALZEMELERİN LİSTESİ

2 adet ayva
3/4 su bardağı toz şeker
2 adet karanfil
1 su bardağı su
Servis için: Kaymak

AYVA TATLISININ HAZIRLANIŞI

Sabah.com.tr'de yayınlanan bir içerikte; Geleneksel ayva tatlısının tarifine yer verildi.

Ayvaların kabuklarını soyup, daha sonra kullanılmak üzere kenara ayırın. Ayvaları ortadan ikiye kesin. Çekirdek yataklarını çıkarıp, yatak kısmı üstte kalacak şekilde çok derin olmayan bir tencereye dizin. Üzerlerine toz şeker serpin. Karanfil yerleştirip, su ilave edin. Ayvaların ortalarına ve kenarlarına çekirdeklerle ve ayva kabuklarını ekleyin. Kısık ateşte yumuşayana dek pişirin. Ilınınca kaymakla birlikte servis yapın.

* Tatlı yapmak için kullanacağınız ayvalar mutlaka iyi durumda olsun. Ezilmiş veya çürümüş ayvayı kullanmanız önerilmemektedir.

İlgili Haberler