23 yıllık aşçının sırrıyla yapın; Böyle yapılan reçel 1 yıl bozulmuyor

Reçel yaparken hemen bozulsun istemiyorsanız bu tarifi deneyin. Yapacağınız çilek reçeli asla bozulmayacak

23 yıllık aşçının sırrıyla yapın; Böyle yapılan reçel 1 yıl bozulmuyor
Yayınlanma Tarihi : 17 Mayıs 2023 15:22

23 yıllık aşçının sırrıyla yapın; Böyle yapılan reçel 1 yıl bozulmuyor... Yaz aylarında yapılan reçeller sofraları süslüyor. Kahvaltı sofralarından eksik olmayan reçeller arasında en çok tercih edileni ise çilek reçeli.

Üstelik çilek reçeli yapmak ise sanıldığı kadar zor değil. Öğreneceğiniz bu püf noktalar sayesinde yapacağınız çilek reçeli çok daha lezzetli olacak ve 1 yıl boyunca bozulmayacak.

Ayılara dayanabilen çilek reçeli yapmak için aşağıdaki püf noktalarını uygulayabilirsiniz:

1. Kaliteli malzemeler kullanın: Kaliteli çilekler, taze limon suyu ve doğal şeker kullanarak reçelinizin kalitesini artırabilirsiniz.

2. Çilekleri doğru şekilde hazırlayın: Çileklerin saplarını ayıklayın ve yıkayın. Daha sonra çilekleri küçük parçalara kesin.

3. Şeker oranını doğru ayarlayın: Reçeliniz için kullanacağınız şeker miktarı, çileklerin tatlılığına ve reçelin kıvamına göre ayarlanmalıdır. Genellikle 1 kilo çilek için 800-900 gram şeker kullanılır.

4. Limon suyu ekleyin: Limon suyu, reçelin dayanıklılığını artırır ve reçelin daha parlak görünmesini sağlar. Yaklaşık 1 kilo çilek için 1 limon suyu yeterli olacaktır.

maxresdefault.jpg

5. Pişirme işlemini doğru yapın: Reçel yapımında pişirme işlemi oldukça önemlidir. Çilekleri orta ateşte pişirin ve köpüklerini alın. Reçel kıvamını alana kadar yaklaşık 45-60 dakika pişirin.

6. Sıcak sıcak kavanozlara doldurun: Reçelinizi sıcakken kavanozlara doldurun. Kavanozları ters çevirin ve soğumaya bırakın.

7. Kavanozları sterilize edin: Reçel kavanozlarını sterilize etmek, reçelin uzun süre dayanmasını sağlayacaktır. Bunun için kavanozları kaynar suya batırın ve yaklaşık 10 dakika boyunca kaynatın.

8. Kavanozları serin ve karanlık bir yerde saklayın: Reçel kavanozlarını serin ve karanlık bir yerde saklayın. Bu, reçelin bozulmasını önleyecektir.

Bu püf noktalarıyla hazırlayacağınız çilek reçeli, aylarca bozulmadan saklanabilir.

ÇİLEK REÇELİ MALZEMELERİ


2-2,5 kilo küçük çilek
2 kilo toz şeker
1 limon (suyu)

ÇİLEK REÇELİ TARİFİ


Çileği bol suyla yıkayıp temizleyin. Ardından yapraklarını kopartın ve yeniden yıkayıp süzgece koyun. Tencerenin içine konulan çileklerin kilosu kadar toz şekeri de ilave edin. Ardından tencerenin kapağını kapatın ve bir gece boyunca bu şekilde bekletin.

maxresdefault-001.jpg

Ertesi gün tencereyi yüksek ateşte pişirmeye başlayın. Kaynamaya başlayınca üzeri köpüklenirse köpükleri alın. Çilekleri 1-2 dakika kaynattıktan sonra altını kısın. 20 dakika içinde koyu bir kıvam alacaktır. Bu sırada ara ara karıştırmayı unutmayın.

Çilek koyu bir kıvam almaya başladığında içine limon suyu ilave edin. Biraz karıştırın ve 2-3 dakika kaynatın. Ardından tadına bakabilirsiniz. Reçelin kıvamı tutmadıysa kaynatmaya devam edin. Ilıdıktan sonra kavanozlara doldurabilirsiniz.

Kaynak: Mynet.com