42 yıllık köfteci sırrı verdi. Köfte böyle pişirilirse asla sönmüyor

Köfte pişirirken bilmeniz gereken aşçılık tüyosu! Köftenin sönmemesi ve kuru olmaması için işte bilmeniz gerekenler

42 yıllık köfteci sırrı verdi. Köfte böyle pişirilirse asla sönmüyor
Yayınlanma Tarihi : 28 Mart 2023 18:29

Köfte, kim ne derse desin en sevilen yemektir. Türk mutfağında da çeşit çeşit köfte tarifleri bulunur. Kimi mangalda kimi tavada kimi fırında pişirir. Pilavın yanına yakışan en iyi lezzet köftedir. Patates kızartmasının yanına yakışan en iyi lezzette köftedir.

KÖFTENİN SÖNMEMESİ İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Tgrthaber.com.tr adresinde yer alan bir içerikte köfte pişirirken herkesin bilmesi gereken tüyolar paylaşıldı. Pişirdiğiniz köftenin kuru olmaması için işte bilmeniz gereken ustalık sırları. Bir çok ustanın yaptığı gibi sizler de evde kendi köftenizi bu tarifle pişirebilirsiniz.

Üsküp, En çok köftenin tüketildiği şehir. Üsküp'te adım başı köfteci dükkanları bulunuyor. Üsküp'te 42 yıldır köftecilik yapan Bujar Ramadan yaptığı paylaşımda köfteye lezzet katan sırları tek tek anlattı.

maxresdefault.jpg

Köftenin lezzetli olması için harca bir kaşık çekilmiş kuyruk yağı eklemelisiniz. Kuyruk yağı sayesinde köfte çok lezzetli olacaktır.
Köftenin lezzetli olması için kıymayı kuzu ve dana karışık yapmalısınız.
Kıyma mutlaka iki kez çekilmeli.
Tava seçiminize dikkat edin. Tava çizikse kullanmayın.
En iyi pişirilen köfte, kasap köftedir.

KÖFTE PİŞİRİRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER


Habertürk'te yer alan içerikte; Köfteyi pişirirken dikkat edilmesi gereken aşçılık sırları tek tek paylaşıldı. İşte köfte pişirirken bilmeniz gereken her şey!

Köfteyi çok iyi yoğurmak gerekir. Buzdolabında en az 2-3 saat dinlenirse kendini toparlar. Daha rahat şekil verilir ve lezzetli olur. İnegöl Köfte tarzı köftelerde bir gece dinlendirdikten sonra tekrar yoğrulur.

■ Şekil verirken ortası kalın kenarları ince şekil vermemeye dikkat edin. Eşit ölçüde ve en fazla 1 cm kalınlığında köfteler hazırlayın. Kenarları ince olursa çabuk yanar. Kalın köftenin ise içini pişirene kadar dışı fazla pişer ve kurur.

311.jpg

■ Köftenizi tavada pişirecekseniz önce tavayı ısıtın. Sonra yağ ekleyerek 3-4 saniye yağın ısınmasını bekleyin. Yağ yanmadan köfteleri tavaya dizin ve orta ateşe alın. Çok kısa süre sonra ateşi biraz daha azaltabilirsiniz. Ateş yüksek olursa hemen kızarır içi çiğ kalır. Ateş zayıf olursa fazla sulanır. Lezzeti gider. Alt yüzeyi birazcık kızarıp mühürlenince (7-8 saniye kadar) hemen köfteleri çevirin. Çevirmeden pişirirseniz fazla toparlanır, suyunu bırakır, düzgün kızarmaz.

■ Fırında pişirecekseniz fırını 200-210 derecede iyice ısıtın. Köftelerin üzerine mutlaka zeytinyağı sürün. Fanlı fırında değil alt üst ısıtma ayarında pişirin. Kurumaması için fırına bir kase içinde su koyabilirsiniz.

■ Mangalda pişirirken de kurumaması için düzenli olarak sık sık çevirin.

TAVADA KASAP KÖFTE TARİFİ

161677.jpg

KASAP KÖFTE MALZEMELERİ


Yarım kg kıyma (2 kez çekilecek)
1 çay bardağı soğuk su
1 çay kimyon
1 tatlı kaşığı tuz
1 çay bardağı galeta unu veya kuru ekmek
1 yemek kaşığı zeytinyağı
1 adet soğan (rendelenmiş suyu sıkılmış)
1 çay kaşığı karbonat
1 çay kaşığı karabiber

KASAP KÖFTENİN HAZIRLANIŞI

Soğanı rendeledikten sonra suyunu sıkın. Bir kaba kıyma, soğan, galeta unu, zeytinyağı, soğuk su ve baharatları alıp yoğurun. Elde ettiğiniz kıymalı harcı toparlayıp yoğurma kabına sert bir şekilde atın ve bu işlemi 10 defa tekrarlayın.

Hazırlanan köfte harcını streçle örtün ve buzdolabında 1-2 saat kadar dinlendirin. Köfteler dinlendiğinde ceviz büyüklüğünde parçalar alın ve elinizle yuvarlayın. Sonrasında hafifçe bastırın ve ince köfte şeklini verin. Köfteyi ızgarada veya tavada kızartın. Afiyet olsun...