Doğru sanıyorduk! Asla ama asla Tuvalet kağıdı sererek klozete oturmayın!

Evimiz dışında bir çok kez toplu tuvaletleri kullanıyoruz. Toplu tuvaletleri kullanırken bir çoğumuz klozete tuvalet kağıdı seriyor! Uzmanlar bu hatayla ilgili uyardı.Peki ama neden tuvalet kağıdı serilmemeli.

Doğru sanıyorduk! Asla ama asla Tuvalet kağıdı sererek klozete oturmayın!
Yayınlanma Tarihi : 18 Nisan 2023 15:41

Umumi bir tuvalete girdiniz, sizden önce kimbilir nasıl kullanıldı diye düşünüyorsunuz öyle değil mi? Hijyenik olması için önce belki de tuvalet kağıdı ile üstünü sildiniz, sonra da klozete oturmamak için tuvalet kağıdını serip öyle oturdunuz. Sizi koruduğunu sandığınız şey aslında mikrobun asıl sebebi olabilirmiş.

YAPILAN UYARI ÇOK ŞAŞIRTTI

Bilim insanlarına göre tuvaletler üzerinde bakteriyi barındırmayacak şekilde üretilmekte. Tabii bu konu tartışmalı çünkü birçok ölçümde umumi tuvaletlerin kapı kolunda dahi inanılmaz bakteriler bulunuyor. Bir çok hastalığın tuvaletler aracılığıyla bulaştığını da bilmeyen yok herhalde! Ancak uzmanlara göre klozetin üstüne, Tuvalet kağıdı serip, ardından elimizi yüzümüze sürmek mikropların daha fazla yayılmasına yol açıyormuş!

ŞAŞKINA ÇEVİREN DETAY

Hangoutlife'da yer alan habere göre, klozetlerin üzerine peçete sererek kullanmak, bakteri geçişini önlemek yerine sadece bu ihtimali arttırır. Nasıl mı?

Klozetin yapısı bakteri ihtimali düşünülerek akıllıca dizayn edilmiştir. Sindirim sistemiyle ilgili bakteri ve mikropların barınamayacağı bir şekle sahiptir.

Öte yandan tuvalet kağıdı için aynı şeyi söyleyemeyiz. Sebebi ise genelde sifon çekerken tuvalet kapağının kapalı olması gerektiğinin bilinmemesi…

Sifon çekildiğinde eğer klozet kapağı açıksa tuvaletin içindeki mikroplar hızla etrafa yayılır.

Bu durumdan nasibini en çok da tuvalet kağıdı alır.

Yapısı itibariyle mikroplara yuva olmaya çok müsait olan tuvalet kağıdı, klozetle teniniz arasına konulduğunda mikropların size geçmesine neden olur.
Bu şekilde bir kullanımda, mikropla birebir temas etmiş olursunuz.

Peki ya el kurutma makineleri ne kadar sağlıklı?

Onlar da tam anlamıyla bir mikrop saçıcı. Elde bulunan mikrobu mikser gibi tüm odanın havasına karıştırıyor.

Habertürk'e göre klozetler düşündüğümüz kadar kirli değil
Şaşırtıcı bir şekilde, klozet kapakları tuvaletteki en kirli yer değildir. Charles Gerba adlı bir mikrobiyolog, en sık dokunulan yüzeylerin en büyük tehdidi oluşturduğuna inanıyor. Örneğin, insanların yıkanmamış elleriyle kapı kollarına, lavabolara ve tuvalet kağıdı rulolarına dokunması ve üzerlerine ek mikroplar koyması daha olasıdır. Tuvaletlere gelince, nadiren cildimizle veya vücudumuzun herhangi bir kısmıyla doğrudan temas ederler.

Kaynak: Yasemin.com - Haberturk.com
Derleme: objektifport

İlgili Haberler