Çamaşır suyu lekesinden kurtarıyor! Büyük bir derdi çözen temizlik tüyosu

Çamaşır suyu lekesi gerçekten çok rahatsız edici. Kıyafetlere bulaşan çamaşır suyu lekesinden kurtaran yöntem

Çamaşır suyu lekesinden kurtarıyor! Büyük bir derdi çözen temizlik tüyosu
Yayınlanma Tarihi : 28 Mart 2023 19:25

Çamaşır suyu aslında temizlik ürünleri arasında en iyisi. Bir çok kirli yeri çamaşır suyu sayesinde temizleyebilmek mümkün.

İNATÇI LEKELER ARASINDA YER ALMAKTA

Çamaşır suyu lekesi, kıyafetlere bulaştığında çoğu zaman çıkmıyor. İnatçı bir leke olması nedeniyle de kıyafet kullanılamaz hale geliyor.

Çamaşır suyu lekesi, bulaşan kıyafet ya çöpe atılıyor ya da toz bezi olarak kullanılıyor. Ancak bunlara gerek yok. Çamaşır suyu lekesinden kurtaran harika bir yöntem var

Sabah.com.tr'de yer alan bir içerikte; Adım adım çamaşır suyu lekesine karşı yapılması gerekenler sıralandı.

• Bir kabın içine alkolü dökün.

• Elinize aldığınız bir miktar pamuğu, kabın içindeki alkole batırın.

• Alkollü pamuğu çamaşır suyu bulaşmış olan bölgeye sürün.

• Herhangi bir işlem yapmadan 24 saat bekleyin.

• Söz konusu sürenin geçmesini müteakip çamaşır suyu lekelerinin kıyafet ya da halıdan arındığını görebilirsiniz.

Çamaşır Suyu Lekesi Çıkar Mı?


Toplum içinde kabul gören genel görüş, çamaşır suyu lekelerinin çıkmadığıdır. Bu nedenle çamaşır suyu bulaşmış olan kıyafetler ya atılır ya da iş elbisesi olarak kullanılır. Oysa bunu yapmak yerine çamaşır suyu bulaşan kıyafetlerinizi temizlemeyi düşünebilirsiniz. Bilinenin aksine çamaşır suyu lekelerini çıkarmak mümkündür. Belli başlı malzemeleri kullanarak kıyafet üzerindeki çamaşır suyu lekesinden kurtulabilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kıyafetleriniz üzerindeki çamaşır suyu lekelerini çıkarmanın en etkili yolu metil alkol kullanmaktır. Metil alkolü bir pamuk üzerine sürerek elbisenizin lekeli bölümüne uygulama yapabilirsiniz. Bir müddet bekledikten sonra çamaşır suyu lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Günümüzde çamaşır suyu lekelerinin çıkarılması için özel olarak üretilmiş bir kimyasal yoktur. Bu lekelerin çıkarılmasında alkolün çözücü etkisinden istifade edilmelidir. Fakat bu uygulamada alkolün cilde zarar verme ihtimali olduğu düşünülerek eldiven kullanılmalıdır. Bu sayede alkolün cildi tahriş eden ya da çatlama sorununa neden olan etkisini ortadan kaldırabilirsiniz.

Koltuk ya da ahşap gibi eşyalarınız üzerindeki çamaşır suyu lekelerinin giderilmesinde ise mobilyaların üzerindeki vernik ya da boyanın zarar görme ihtimalinin olduğunu da dikkate almanız gerekir. Bu nedenle dikkatli şekilde uygulama yapmanızda fayda vardır.


Why Yunus tarafından paylaşılan youtube videosunu da izleyebilirsiniz. Bu video sayesinde de çamaşır suyu lekelerinden kurtulmak mümkün