Bu yöntemi bilen elma kabuklarını artık çöpe atmıyor! Elma kabukları mucizeymiş.

Elma kabuklarını çöpe atmamak gerekiyor. Eğer sizler de elma kabuklarını çöpe atıyorsanız mutlaka bu yanlışa son verin. Elma kabuklarının çok şaşırtıcı faydası ortaya çıktı!

Bu yöntemi bilen elma kabuklarını artık çöpe atmıyor! Elma kabukları mucizeymiş.
Yayınlanma Tarihi : 06 Nisan 2023 01:51

Elma kabuğu, meyvenin içinde bulunan bazı bileşenlerin bir kısmını içermektedir ve bu bileşenler insan sağlığı için faydalıdır. Örneğin, elma kabuğu içerisinde bulunan pektin adlı bir bileşen vücudun sindirim sistemini düzenler ve kabızlığın önlenmesine de yardımcı olur. Ayrıca, elma kabuğu içerisinde bulunan flavonoidler de vücutta bulunan serbest radikallerin etkisini azaltarak vücuda tam koruma sağlar. Elma kabuğundan yapılan çay öksürük, boğaz ağrısı gibi rahatsızlıklara da çok iyi gelir.

Elma kabuklarından çay peki nasıl yapılır?

apple-3834139-960-720.jpg

MALZEMELER

1 ADET ELMA

2 SU BARDAĞI SU (400ml)

1 TANE ÇUBUK TARÇIN

3-4 ADET KARANFİL

İlk olarak taze elma çayı hazırlamak için elmaları bol suyla güzelce yıkayın. Daha sonra ise yıkanan elmaların kabuklarını soyun fakat elma kabuklarını çöpe atmayın. Kabukları soyulmuş olan elmaların çekirdeklerini düzgün bir şekilde çıkararak ince ince doğrayın. Hem dilimlemiş olduğunuz elmaları hem de elma kabuklarını 2 su bardağı (400ml) su ile demliğe koyun. Daha sonra demliği orta ateşte kaynatın ve altını kapatın. Yaklaşıl 10dk kadar demlemeye bırakın. Son olarak hazırlamış olduğunuz çay ılıyınca tüketebilirsiniz. Elma çayına lezzet katmak için içerisine isteğinize göre tarçın ya da karanfil ilave edebilirsiniz.

Kaynak: Milliyet.com.tr