Boğaza kaçan balık kılçığını 1 dakikada çıkaran yöntem.. Evde yapılabiliyor

Boğaza kaçan balık kılçığından kurtulmak sanıldığı kadar zor değil! İşte boğaza kaçan balık kılçığından kurtaran yöntemle ilgili bilgiler

Boğaza kaçan balık kılçığını 1 dakikada çıkaran yöntem.. Evde yapılabiliyor
Yayınlanma Tarihi : 23 Mart 2023 17:55

Balık çok faydalı bir besin olmasına rağmen çoğu zaman rahatsız edici olabilmekte. Boğaza kaçan balık kılçığı sorun oluşturabiliyor.

EKMEK İÇİ ÇÖZÜMÜ

Bayat ekmeğin içini yediğiniz zaman boğaza kaçan balık kılçığından kısa sürede kurtulabiliyorsunuz. Bayat ekmeği yedikten sonra üzerine 1 bardak ılık su içmeniz öneriliyor.

EVDE EKMEK YOKSA

Evde eğer bayat ekmek yoksa, balık kılçığından kurtaran başka yöntemler de var.

Sabah.com.tr'de yer alan bir içerikte; Boğaza kaçan balık kılçığını 1 dakikada çıkaran yöntem paylaşıldı.

İşte boğazınıza takılan kılçığı çıkarmanıza yarayacak yöntemler

MUZ YİYİN

Boğazınıza takılan küçük bir kılçığı çıkarmanın basit bir yolu muz yemektir. Çünkü bu yemek borusunu geçerken zarar vermeyecek yumuşak bir besindir. Yutulduğunda, çiğnenmiş muz balık kılçığını alıp mideye itebilir ve sonunda mide asidi tarafından çözülecektir.

food-3084224-960-720.jpg

ZORLA ÖKSÜRMEK

Öksürük, boğaz ve solunum yollarındaki anormalliklere karşı vücudun ilk savunma mekanizmasıdır. Öksürük, balık kılçığı gibi hava yollarındaki yabancı cisimleri yerinden edebilen güçlü bir hava kuvveti oluşturur.

Bu nedenle, kılçığın boğazınızda kaldığını hissettiğiniz anda, öksürük refleksinizin devreye girmesine izin vermelisiniz.

ISLATILMIŞ EKMEK VEYA PİŞMİŞ PİRİNÇ TÜKETİN

Bu teknik muza benzer şekilde işe yaramaktadır. Bir parça ekmek alın ve sütle ıslatın. Islandığında, ekmeği sıkın ve bütün olarak yutulabilecek küçük bir top haline getirin. Ekmek bu şekilde yutulduğunda balık kılçığının ekmeğe yapışarak mideye itilmesine yardımcı olur.

Kılçığı gevşetmek için alınabilecek diğer yiyecekler iyi pişmiş pirinçtir çünkü yukarıdaki yiyeceklere benzer şekilde yumuşaktır ve kılçığın mideye gitmesini sağlar.

ZEYTİNYAĞI İÇİN

Zeytinyağı, su gibi kolayca emilmez. Bu da boğazın iç yüzeyini daha uzun süre nemli kalmasını sağlar. Bu, balık kemiğini dışarı itmek için yemek borusunun doğal hareketlerini uyarabilir.

Bu nedenle, daha kayganlaştırıcı olan zeytinyağını su yerine içmek daha iyi bir fikir olabilir. Saf zeytinyağı içemiyorsanız, bir bardak suya karıştırabilirsiniz.

ASİTLİ İÇECEKLERDEN YARDIM ALIN

Sirke-su veya gazlı içecekler gibi asitli bir içecek tüketmenin çok ince balık kemiklerini yumuşatmaya yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Balık kılçığı daha yumuşak hale getirilerek yutulması daha kolay olabilir ve hatta eriyip yok olabilir.

GEÇMESİNİ BEKLEYİN

Çoğu zaman kılçığın verdiği rahatsızlık balığın kılçığı olmayabilir. Balık kılçığı geçici olarak boğaza yerleşerek lokal iltihaplanma ve tahrişe neden olmuş olabilir. Ancak farkında olmadan kılçığı yutmuş olabilirsiniz. Bu durumda hissettiğiniz geride bıraktığı tahriştir. Birkaç saat beklemek, kılçığın gerçekten de hala takılı kalıp kalmadığını veya hissettiğiniz şeyin hafif doku hasarı olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

fish-and-chip-3039746-960-720.jpg

PATATES YİYİN

Ekmek, pirinç veya muza benzer şekilde, patates de boğazda kalan balık kılçığını aşağı itecek kadar yoğun ancak yumuşaktır. Tek yapmanız gereken patatesi güzelce haşlayıp püreye yakın bir kıvama getirmek ve ardından tüketmektir. Ancak mümkün olduğunca büyük parçalar yutmak daha hızlı ve etkili sonuç almanızı sağlayabilir.

Bu pratik yöntemler sayesinde boğazınıza kaçan balık kılçığını kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz. Deneyenler yöntemin gayet başarılı olduğunu belirtmekteler. Hem acısız hem masrafsız bu yöntemler mutlaka aklınızda bulunmalı. Ciddi bir sorunla karşı karşıya kaldıysanız doktora gitmeniz önerilir.