Cildinizin Güzelliğini Uzun Süre Korumanız İçin 10 İpucu

Bu yazıda cilt güzelliğini korumanın 10 yolu maddeler halinde açıklanmıştır.

Cildinizin Güzelliğini Uzun Süre Korumanız İçin 10 İpucu
Yayınlanma Tarihi : 05 Mart 2022 22:06

Güzel ve sağlıklı bir cildin sırrı, temizliğin ve güneşten korunmanın çok ötesindedir. Zamanın ve diğer etkenlerin etkisini geciktirmek için yapabileceğimiz uygulamalar, ayrıntılara dikkat etmeyi gerektirir. Bir diğer husus ise başarılı bir sonuca ulaşıldığı zaman yapılan güzellik uygulamasını sona erdirmek ve devam etmektir.

1. Beslenme

Cilt bakımı içten dışa başlamalıdır. Tüm besin gruplarını (yağlar, proteinler ve karbonhidratlar) kullanarak dengeli bir diyet tercih etmelisiniz. Fazla şekerden kaçının. Şeker, cildi yaşlandıran en büyük kötü maddelerden biridir. Ayrıca beslenmesinde lifli gıdalara öncelik verin. Mümkün oldukça kabuğu soyulmuş sebze ve meyveler tüketin. Böylece güzel bir cilde doğrudan katkıda bulunan bağırsağın işleyişini iyileştirin. Antioksidan gıdalar dahil, serbest radikallerle savaşmak ve erken cilt yaşlanmasını önlemek için bu alışkanlıklar gereklidir.

2. Su Tüketimi

Cildinizi nemli tutmak için su içmek çok önemlidir. Cildin vücuttaki toksinleri ve döküntüleri gidermek için ihtiyaç duyduğu sıvıları yenilemezseniz, kremlerle doldurmanın bir anlamı da olmayacaktır. Cildinizi nemli tutmak için bol miktarda sıvı tüketin. Bunlar su, limon suyu, hindistan cevizi suyu, çay ve yeşil meyvelerin suyu olabilir.

3. Güneşten Korunun

Güneş, güzel ve genç bir cilt arayan kadınlar için en büyük olumsuzluklardan biridir. Günlük olarak cilt tipinize ve işyerinize uygun bir güneş koruyucu krem seçmeyi ihmal etmeyin. Yapay aydınlatmaların fazla olduğu iç mekanlarda çalışanlar cilt lekelenmelerinin önüne geçmek için yüzlerini fondöten veya bb krem ile korumaya almayı tercih edebilir. Cilt rengine bağlı olarak güneşe maruz kalanların güneş kremi değiştirirken dikkatli olmaları da gerekmektedir.

4. Uyku

İyi bir gece uykusu, cilt sağlığı için gerçek bir toniktir. Vücudun beslenmesini ve detoksifikasyonunu destekler. Ek olarak, kaybedilen enerjiyi geri kazandırır. Kaliteli bir uyku, koyu halkaları ve cildin aşırı yağlılık oluşturmasını önler.

5. Bağımlılıklar

Sigaranın cilde yaptığı kötülükler açıktır. Cilt dokusunun oksijenlenmesini azaltır ve sonuç olarak iltihaplanma ve yanma gibi sorunları artırır. Alkollü içecekleri hafifletmek de cildiniz için yaptığınız bir başka büyük iyilik olacaktır.

6. Temizleme ve Eksfoliasyon

Duman ve kir artıkları, yüzdeki gözenekleri tıkayarak cildin koruyucu tabakasını kirletir. Tıkanmış gözenekler, bakteriler, siyah noktalar ve ardından aknenin başlangıcı için mükemmel bir ortamdır. Cilt tipinize özel makyaj temizleyici ve sabunlarla cilt temizliğine özen gösterin. Batık tüylerden, siyah noktalardan, sivilcelerden kaçınmak ve yağlılığı kontrol altına almak için en iyi yöntem, ölü hücreleri de ortadan kaldırdığı için, haftada en az bir kez peeling yapmaktır.

7. Makyaj

Her zaman cilt tipinize uygun olan, kaliteli ürünler kullanın. Cildiniz ekstra hassassa, hipoalerjenik makyaj ürünleri kullanmalısınız. Kötü makyaj alerjiye neden olabilir ve cildin durumunu kötüleştirebilir. Asla yüzünüzdeki makyajı temizlemeden yatmayın. Makyaj temizleyici kullanın ve yüzünüzü bol suyla yıkayın. Makyajla uyumak gözenekleri tıkar, siyah nokta ve sivilce oluşturur. Ayrıca cildi daha yağlı bırakır.

8. Stres

Gergin olmak yüz kaslarının kasılmasına neden olur. Bu durum alında ve göz çevresinde kırışıklıklara neden olabilir. Stres aynı zamanda akne sıklığına yol açar.

9. Hidrasyon

Nemlendiricinizi seçerken cilt tipinize uygun bir nemlendirici seçmelisiniz. Cilt iyi nemlendiğinde iyi bir elastikiyet ve yumuşak, pürüzsüz bir görünüm kazanır. Öte yandan nemlendiriciler cilt üzerinde kuruduğunda elastikiyetini kaybeder, opak ve pürüzlü bir hale gelir. Bu yüzden hidrasyonun önüne geçmek ve kırışıklıkları önlemek için harika olan C vitamini bazlı ürünlere yatırım yapmayı unutmayın.

10. Göz Çevresi

Göz çevresi yüzün en hassas bölgesidir ve özel bir bakım gerektirir. Gözleri yakmamak için o bölgeye özel ürünler kullanın. 30 yaşından sonra kırışıklık oluşumunu önlemek için yaşlanmayı geciktirici ürünler kullanın.