Yaptığınız çayın lezzetli olması için demliğe bir tutam eklemek yeterli..

Lezzetli çay nasıl demlenir bir çok kişi tarafından merak edilirken uzmanlar lezzetli çayın sırrını verdi.

Yaptığınız çayın lezzetli olması için demliğe bir tutam eklemek yeterli..
Yayınlanma Tarihi : 23 Mart 2023 18:18

Çay, Türk mutfağının en sevilen içecekleri arasında yer almaktadır. Son dönemde kafelerde sunulan çaylar çok daha lezzetli oluyor. Evde yapılan çayların bir çok kişi acı olduğundan veya tatsız olduğundan şikayet ediyor.

ÇAYA LEZZET KATAN SIRLAR

Oysa çay demlerken çayın lezzetli olmasını sağlayacak bir çok püf nokta bulunuyor. Lezzet.com.tr adresinde yayınlanan bir içerikte; Çaya lezzet katan tüyolar paylaşıldı.

Tek yapmanız gereken çay demlerken bu püf noktalara dikkat etmek.

İşte bilmeniz gerekenler

-Daha lezzetli bir çay demlemek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk nokta kullandığınız demlik. Cam, porselen veya toprak demlikte demlenen çaylar metal demlikte hazırlanan çaylara göre çok daha lezzetli olur.

turkish-tea-2109111-960-720.jpg
-Musluk suyu yerine temiz su kullanmak çayınızın tadını etkileyen faktörlerden bir diğeri. -Ayrıca çayınızı asla bekletilmiş suyla demlememelisiniz.


-Kaynattığınız suyu demliğe aktarmadan önce demliği ısıtmalısınız çünkü sıcak suyu soğuk demliğe dökerseniz, demlik çok hızlı bir şekilde ısı kaybeder ve çaya esas lezzetini veren reaksiyonlar gerçekleşmez.


-Çay demlenirken hava ile temasını mümkün olduğunca kesmelisiniz. Hatta demliğin ağız kısmını kapatarak hem suyun buharının içeride kalmasını
sağlayabilir hem de hava ile temasını tamamen kesebilirsiniz.

tea-3883287-960-720.jpg
-Çay alırken fazlaca alıp uzun süre bekletmektense az miktarlarda alıp cam kavanozlarda, nemli olmayan ve güneş görmeyen bir yerde saklamak çayınızın kalitesini artırır.

ÇAY DEMLEME SÜRESİNE DİKKAT

Öte yandan iyi bir çay demlemek için demleme süresi de çok önemlidir. Çayın demlenme süresi ortalama 12-15 dakika arasıdır. Çayı demledikten sonra, demliği çaydanlığa aralık kalacak şekilde oturtun ve 12 dakika bekleyin. Bu süre boyunca ocağın ısısıyla oynamayın. Demlenen çayı ocaktan alın ve 2 dakika dinlendirin. Bu sayede siyah çay tanelerinin çökmesi kolaylaşacaktır.