Pilavım Güzel Olmuyor Diyenlere Sokak Pilavcılarının Lezzet Sırrı

Pişirdiğiniz pilav eğer güzel olmuyorsa mutlaka bu tarife kulak verin! Pilavınızın çok daha lezzetli olmasını sağlayacak bir tarif sırrı vereceğiz..ç

Pilavım Güzel Olmuyor Diyenlere Sokak Pilavcılarının Lezzet Sırrı
Yayınlanma Tarihi : 28 Mart 2022 23:42

Sokak Pilavcılarının yaptığı pilavlar çok daha lezzetli oluyor. Sokak pilavcılarının yaptığı pilavların lezzetli olmasının bazı nedenleri var. Bunlardan en önemlisi kullandıkları malzemeler. Baldo pirinç kullanıyorlar. Ayrıca bir çoğu pilavlarını tereyağı ile pişiriyor. Su olarak kullandıkları şeyse haşladıkları tavuğun suyu. Yani marketlerde satılan hazır tavuk suyundan kullanmıyorlar.

Pilav Ölçülerini İyi Ayarlamak Gerek

Ayrıca pilavın ölçülerini iyi ayarlamak gerekiyor. Sokak pilavcıları sürekli pilav yaptıkları için ölçülere büyük oranda dikkat ediyorlar. Pişirme aşamasında da sürekli tencere kapağını açmadıkları için pilavın lezzetli olmasını sağlıyorlar. Sürekli olarak pilavın kapağını açarsanız o pilavın lapa olmasına neden olabilirsiniz.

Peki Lezzetli Bir Pilav Nasıl Yapılır?

Tavuklu Nohutlu Pilav Tarifi

Malzemeler

  • 1 adet bütün tavuk
  • 1 su bardağı baldo pirinç
  • 1 kase nohut(haşlanmış)
  • 2 su bardağı haşlanmış tavuk suyu
  • 1 fincan sıvı yağ(kahve fincanı)
  • 1 çorba kaşığı tereyağı
  • 1 çorba kaşığı limon suyu
  • Tuz
  • Karabiber

Yapılışı

İlk olarak pirinci yıkayın. Ardından bir kap içerisine aktarın. Üzerini örtecek kadar sıcak su ilave edin. Limon suyunu da ekleyin ve 1 saat kadar bu şekilde bekletin.

Bu esnada tavuğu haşlayın ve suyunu daha sonra kullanmak üzere süzerek başka bir kaba aktarın. Haşlanmış tavuğun ise göğüs etini tiftin.

Pirinci süzdükten sonra ısıttığınız sıvı yağda tuzunu da ekleyerek yaklaşık 10 dakika kavurun. Süre sonunda 2 su bardağı sıcak tavuk suyunu, 2 damla limon suyunu, tereyağını ve haşlanmış nohutları ilave edip karıştırın. Kaynamaya başlayınca ocağın küçük gözüne alın ve kısık ateşte kapağı kapalı bir şekilde suyunu çekene dek pişirin.

Suyunu çeken pilavın üzerini kağıt havlu ile kaplayın ve kapağını kapatın. 15-20 dakika dinlenmeye bırakın.

Süre sonunda servis ederken pilavın üzerine tiftilmiş tavuk ekleyin ve karabiber ile tatlandırın.