Köylülerin sır gibi sakladığı yoğurt mayalama tekniği. Taş gibi oluyor

En faydalı yoğurt ev yoğurdu. Bir çok köylü kendi yoğurdunu evde yapar ve marketten almaz. Peki ev yoğurdu nasıl yapılır?

Yayınlanma Tarihi : 01 Nisan 2023 00:29

Ev yoğurdu mayalamak şimdilerde popüler. Marketten alınan yoğurtlar arasında da faydalı yoğurtlar var.

Ancak en sağlıklısı evde yoğurt yapmak.

BBC'de yer alan bir içerikte; Yoğurdun çok sayıda faydası bulunuyor. En büyük faydası ise ağız kokusunu ortadan kaldırması.

Yoğurdun, ağız kokusu, diş çürümesi ve dişeti hastalıklarının önlenmesine yardımcı olduğu ortaya çıktı.

Japon uzmanlar, şekersiz doğal yoğurttaki canlı bakterilerin ağız kokusunun kaynağı olan hidrojen sülfürü azalttığını saptadılar.

Yoğurdun ağız sağlığına etkileri konusundaki araştırmanın sonuçları Uluslararası Diş hastalıkları Araştırmaları Birliği'nin Japonya'daki toplantısında açıklandı.

Araştırmaya 24 gönüllü katıldı. Bu kişilere iki hafta boyunca yoğurt ve peynir yasaklandı.

Daha sonra deneklerin tükürük ve dilleri üzerindeki tabakalarda oluşan bakteri seviyeleri ve kokuya neden olan bileşkenlerin miktarı ölçüldü.

Bunun ardından gönüllülerden altı hafta boyunca günde 90 gram yoğurt tüketmeleri istendi. Çalışmanın sonunda ağızdan yine örnekler alındı. Deneklerin yüzde 80'ininde hidrojen sülfür seviyesinin düştüğü görüldü.

Yoğurt tüketiminden sonra dişeti iltihabı ve diştaşı miktarının da azaldığı belirlendi.

İngiltere Diş Sağlığı Vakfı Başkanı Nigel Carter, "Sağlıklı bir yiyecek olarak uzun bir süredir halkı şekersiz yoğurt tüketmeye teşvik etmeye çalışıyorduk. Yoğurdun daha önce bilmediğimiz faydalarının ortaya çıkması sevindirici" dedi.

Doktor Carter, "Araştırmalar henüz başlangıç aşamasında. Fakat, şekersiz yoğurdun tatlı yiyecekler ve çikolataya sağlıklı bir alternatif oluşturduğunu biliyoruz" diye konuştu.

Araştırmalara göre, her dört kişiden biri ağız kokusundan muzdarip. Her 20 kişiden 19'u da hayatlarının bir döneminde dişeti hastalığına yakalanıyor.

Doktor Carter bununla birlikte, ağız kokusunu önlemenin en iyi yolunun ağız sağlığına önem vermek olduğunu vurguladı.

Bunun için günde dişlerin iki kez fırçalanması, şekerli yiyecek ve içeceklerin azaltılması, dişlerin günde bir kez diş ipiyle temizlenmesi ve düzenli olarak diş doktoruna gidilmesi gerekiyor.

EV YOĞURDU NASIL YAPILIR?

MYNET'te yer alan bir içerikte; Ev yoğurdu yapmanın 7 püf noktası paylaşıldı. İşte o bilgiler

Evde yoğurt yapmak için 7 püf noktası mevcut. Bu püf noktaları uyguladığınızda evde yoğurt yapmak işinizi kolaylaştıracak. O halde tarife başlayalım:

Tencereye 1 litre süt ekleyin ve ocağa alarak kaynamaya bırakın. Kepçe yardımıyla sütü karıştırırken kepçeyle sütü alıp tekrar tencereye dökün. Bu yöntemi uygularsanız, sütün içindeki suyun buharlaşması hızlanır.

Süt kaynadıktan sonra sütü bir kaba alın ve ılınmasını bekleyin. Burada dikkat etmeniz gereken şey süt 45-50 derece sıcaklığa gelmeden mayalamayı gerçekleştirmemenizdir. Termometre kullanmıyorsanız serçe parmağınızı sütün içinde tutarak ılındığını anlayabilirsiniz. 7 saniye sütün içinde parmağınızı tutabilirseniz süt mayalanma sıcaklığına gelmiş demektir.

Önceden ayırmış olduğunuz 1 tatlı kaşığı yoğurdu, kaynayan sütten 3-4 yemek kaşığı alıp küçük bir kapta karıştırın. Karışımı fazla çırpmamanızda fayda var. 4-5 kere karıştırmanız yeterli olur. Maya ne kadar çoksa yoğurdun mayalanma süresi azalır. Bu yöntemle mayalarsanız yoğurt kısa sürede ekşir. O yüzden, az mayayla uzun sürede mayalarsanız ekşimesinin uzun süreli olmasını sağlayabilirsiniz.

195669.jpg

Elde ettiğiniz mayayı tencerenin ortasından sütün içine yavaşça boşaltarak karıştırın. Bu aşamada karışımın homojen olarak gerçekleşmesine ve topak kalmamasına özen gösterin.


Fırını yoğurt ayarında kullanın. Bu ayar yoksa fırını 50 dereceye alıp öyle pişirin. 50 derecelik fırında 4 saat mayalayan da vardır, 50 derecede 5 dakikalığına ısıttığı fırını kapatıp 6 saat boyunca mayalayan da var. Hiç ısıtma yapmadan mayalanmış sütü fırında 8-9 saat bekletebilirsiniz. Saydığımız yöntemlerden istediğinizi seçebilirsiniz.

Mayalayacağınız sütü, ağzı açık kaba koyun ve fırının kapağını hiç açmayın. Katı kıvamlı bir yoğurt isterseniz en az 6 saat fırında bırakın. Çalışan fırında 4 saat yeterli olur.

Mayalama işlemi bittikten sonra yoğurdu fırından alın, kapağını kapatın ve birkaç saat buzdolabında bekletin. İşte bu kadar! Evde yoğurt tarifi hazır.