Bu zamana kadar yanlış yapmışız! Patlıcanın yağ çekmesini önleyen 6 yöntem

Patlıcan kızartması kahvaltıda veya beş çayında kızartılan patates kızartmasının yanına çok iyi gidiyor. Patlıcan biraz zahmet ve emek isteyen sebze. İster kızartma ister kebap ister türlü ister karnıyarık yapılsın çok yağ çeker! Ama önlemek mümkünmüş..

Bu zamana kadar yanlış yapmışız! Patlıcanın yağ çekmesini önleyen 6 yöntem
Yayınlanma Tarihi : 06 Nisan 2023 02:54

Çok farklı türü bulunan ve çeşitli yemeklerde başrolde yer alan patlıcanlar, kızartılarak doğrudan yenilebildiği gibi kızartma işleminin ardından başka aşamalardan geçirilerek yeni yemeklere de dönüşebiliyor. İmambayıldı, karnıyarık, patlıcan kebabı, şakşuka gibi... Peki, lezzetli yemeklerin olmazsa olmazı patlıcanların yağ çekmesini önlemek için ne yapmalıyız? Nasıl kızartmalıyız?

blue-3952596-960-720.jpg

TÜKETİRKEN DİKKAT ETMEK GEREKİYOR

Özellikle kolesterol, tansiyon ve kalp hastalarının fazla yağlı yemeklerden uzak durması gerekiyor. Sağlıklı insanları dahi çok rahatsız eden yağ çeken patlıcan ve benzeri sebzelerden en hafif haliyle faydalanmanın yolunu bulmamız ve ona göre beslenmemiz önem arz ediyor

eggplants-6707988-960-720.jpg

. Bu bağlamda patlıcanın yağ çekmesini nasıl önleyebileceğimizi irdeliyoruz. Anlatmaya çalışacağımız yöntemlerle huzurla patlıcan yemeklerinizi yapıyor ve sevdiklerinizle afiyetle yiyor olacaksınız.

aubergine-6929834-960-720.jpg

Öncelikle patlıcanı tuzlu suda yaklaşık 5- 10 dakika bekletin ve kızartma işlemine başlayın. Bu işlem sonunda patlıcanlarınız hem beyaz hem de az yağlı olacaktır.

Teflon tavaya bir yemek kaşığı sıvıyağ koyun. Patlıcanları bu yağa bulayın ve tencerenin kapağını kapatıp pişirin.

eggplant-4833858-960-720.jpg

Yumurtalarınızı çırparak patlıcanları bandırın, ardından mısır veya normal una bulayın. Kızarmış patlıcanlarımızın daha az yağ çektiklerini göreceksiniz.

Kızartma yapacağınız kaba biraz sirke damlatarak fazla yağlardan kurtulabilirsiniz

Patlıcanları kızarttıktan sonra ılık suya sokup hemen çıkartın ve süzgece koyun

eggplant-781903-960-720.jpg

Başka bir yöntemde karnıyarık için; Patlıcanın başını ve sonunu kesmeden kızartın. Bu sayede karnıyarık yaptığımızda sizi rahatsız eden yağlardan kurtulmuş olursunuz.

Mynet.com