Artık Marketten Almaya Gerek Yok! Evde Kaşar Peyniri tarifi

Evde Kaşar Peyniri yapabilirsiniz. Marketlerdeki kadar lezzetli hatta çok daha iyi Kaşar Peyniri tarifimiz var. İşte kolay Kaşar Peyniri tarifimiz...

Artık Marketten Almaya Gerek Yok! Evde Kaşar Peyniri tarifi
Yayınlanma Tarihi : 04 Aralık 2021 20:45

Bugün sizler için tadı ve tuzuyla tam kıvamın evde Kaşar Peynir nasıl yapılır tarifini hazırladık. Birebir denemiş ve defalarda yapmış bir olarak eminim sizler de çok beğeneceksiniz.

Çocuk sahibi olmadan önce beslenmeme her ne kadar dikkat etmiş olsam da şimdilerde daha çok dikkat eder oldum. Sadece evde yoğurt değil, artık kendi peynirimi de yapıyorum. Özellikle daha çok tercih ettiğim ve severek yediğim kaşar peyniri evimde kendi ellerimde yapıyorum.

Yapımı oldukça basit ve lezzetli. Umarım deneyince sizler de beğenirsiniz...

Malzemeler

  • 6 kilo çiğ süt
  • 1,5 çay kaşığı organik peynir mayası
  • 2 yemek kaşığı doğal kaya tuzu

Yapılışı

İlk olarak çiğ sütü geniş bir tencere kaynatın. Kaynayan sütü ocaktan alın ve 35 dereye gelene kadar soğutun. Ardından içerisine mayayı ekleyin ve karıştırın. Kapağını kapatın ve her yerini kalın bir havlu veya sofra bezi ile sararak 1,5 saat mayalanması için bırakın. Süre sonunda kıvam testi yaptığınız peyniri küp küp kesin. Başka derin ve büyük bir tencerenin yarısını su ile doldurun ve 75 dereye gelene dek ısıtın. Daha sonra içlerine küp peynirleri ilave edin. Tahta kaşık yardımıyla peynirleri birleştirin ve tek kalıp haline getirin.

Hazır olan bu kalıbı süzgece alın ve tuzlayın. Ardından üzerine bastırarak fazla suyunu alın. Soğumadan sığabileceği yuvarlak bir kalıba alın. Tekerlek şeklini alması için koyduğunuz kalıpta yaklaşık 4 saat bekletin. Süre sonunda streç filme sarın ve buzdolabında saklayın.

Kaynak: Posta - Objektif Port