Yoğurdum Güzel Olmuyor Diyenlere Taş Gibi Yoğurt Mayalama Tarifi

Yoğurt, Türk mutfağının en sevilen besinlerinden biridir. Faydaları saymakla bitmeyen yoğurt tam bir kalsiyum deposudur. Peki taş gibi yoğurt nasıl mayalanır?

Yoğurdum Güzel Olmuyor Diyenlere Taş Gibi Yoğurt Mayalama Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 28 Temmuz 2021 23:58

Hayatımda hiç hazır yoğurt yemedim. Annem her zaman kendi yoğurdunu yapardı. Ben de evden ayrıldığım günden beri üşenmeden hafta en az 1 kez kendi yoğurdumu yaparım. Hatta üniversite yıllarımda ev arkadaşlarım hep şaşırmıştır yoğurt yapmama :) Bildiğim ve her zaman şaşmayan bir tarif olan ev yapımı yoğurt tarifimi sizlerle de paylamak istedim. Bir çok arkadaşım ilk başta tatsız ve tuzsuz olur düşüncesiyle ev yapımı yoğurda sıcak bakmazken şimdi hepsi bağımlısı oldu.

Evet, daha önce ev yapımı yoğurt tatmamış veya yapmamış kişilerin ilk aklına gelen tatsız ve tuzsuz olup olmadığıdır. Oldukça sade ve kremsi bir tada sahip oluyor.

Umarım deneyince sizler de beğenirsiniz...

Malzemeler

  • 2 litre tam yağlı organik süt
  • 3 yemek kaşığı ev yapımı yoğurt
  • Tuz
  • Şeker

Yapılışı

İlk olarak sütü tencereye alın. Ardından orta ateşte kaynamaya yakın ısıtın. İdeal sıcaklık ortalama 40-45 derece arasıdır. Bunu da anlamak için serçe parmağınızı süte batırın. Eğer yakmıyor ve dayanabilecek bir sıcaklıktaysa tamamdır. Sütü ocaktan alın ve tahta bir yüzeye koyun. Her yerini kalın bir havlu ile örtün ve sıcaklığını koruyun. Ardından ev yapımı yoğurdunuza kaynattığınız sütten alın ve çoğaltın. Daha sonra tencereye ilave edin. Ardından bir tutam tuz ve şeker ekleyin. Tekrardan her yerini sıkıca kapatın. Yaklaşık 5 saat içinde sütünüz hazır olacaktır.

Hazır olan ev yoğurdunuzu buzdolabına kaldırın. Ertesi gün afiyetle tüketebilirsiniz.

Kaynak: HABERTURK - Objektif Port