Yiyenin Tekrar Tekrar İstediği Lezzetli ve Puf Puf Kabaran Pişi Börek Tarifi

Pişi, kahvaltı için yapılabilen en pratik hamur işlerindendir. Vereceğimiz bu Pişi Börek tarifiyle lezzetli bir sunum yapabileceğiniz gibi kahvaltınız da şenlenecek. İşte Pişi Börek tarifi...

Yiyenin Tekrar Tekrar İstediği Lezzetli ve Puf Puf Kabaran Pişi Börek Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 24 Eylül 2021 20:55

Bugün sizler için harika bir Pişi tarifi hazırladım. Üstelik ister sade ister peynirli hazırlayabilirsiniz.

Pişi veya akıtma Türk mutfağının en sevilen kahvaltılıklarındır. Zaman zamanda sevindiğimiz bir gelişme veya kaybımız olduğunda hayır amaçlı bol bol yapıp komşulara veya sokakta tanımadığımız insanlara dağıtırız. Ancak pişi sadece Türkiye'de değil Balkanlarda da oldukça çok tüketiliyor. Hatta her sokak başı pişici bulmak mümkün. Üstelik sadece sade değil, peynirlisinden salamlısına kadar çeşit çeşit yapılıyor. Ayrıca benzer kültür onlarda da var. Yeni doğan bir bebeğin kutlamasını yapmak için tepsi tepsi pişi ve çeşitli peynirlerle davet veriyorlar.

Sözü fazla uzatmadan tam ayarında Pişi Börek tarifimize geçelim. Umarım deneyince sizler de beğenirsiniz...

Malzemeler

  • 4 su bardağı beyaz un
  • 1 paket instant kuru maya
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 2 su bardağı su(ılık)
  • 2 çorba kaşığı zeytinyağı

İç Harcı İçin Malzemeler

  • Dil peyniri

Üzeri İçin Malzemeler

  • Susam

Yapılışı

İlk olarak yoğurma kabına ılık suyu alın. Üzerine kuru mayayı ekleyin ve karıştırın. Maya eridikten sonra tuzu ilave edin. Ardından 1 su bardağı unu ilave edin ve pürüzsüz kıvam alana dek karıştırın. Daha sonra 1'er bardak olacak şekilde azar azar unu ilave edin ve yoğurun. Hazır olan hamurun üzerine sıvı yağı gezdirin ve toparlayın. Üzerini temiz nemli bir bez ile örtün ve 1 saat dinlendirin.

Süre sonunda hamurdan arzu ettiğiniz büyüklükte parçalar alıp, elinizle açtıktan sonra düzleştirin ve kızgın yağda çevirerek kızartın.

Arzu ederseniz içerisine dil peyniri ekleyip, üzerine susam serpiştirerek kızartabilirsiniz.

Kaynak: Hürriyet - Objektif Port