Üç Adımda Daha Lezzetli Çay Demlemenin Püf Noktasını Öğrenin

Çay, Türk mutfağının en sevilen içeceklerindendir. İster kahvaltıda olsun ister yemek sonrasına lezzetli bir çaya kimse hayır diyemez. Peki lezzetli çay demlemenin üç sırrı nedir?

Üç Adımda Daha Lezzetli Çay Demlemenin Püf Noktasını Öğrenin
Yayınlanma Tarihi : 09 Eylül 2021 18:30

Çay, kültürümüzün adeta bir parçasıdır. Özellikle Arap çayı, İngiliz çayı ve Türk çayı dünyada en meşhur çaylar arasındadır. Türk çayını da çay yapan, doğru zamanda hasat ve yeşilliği ile bol Karadeniz bölgemizdir. Kendine has bitki örtüsü ve ilkimi çayımıza koku ve tat verir.

Çay, genelde kahvaltıda bize eşlik eden enfes bir içecektir. Tiryaki iseniz sadece kahvaltıda değil, gün ortası ve akşam yemeğinden sonrada eminim bir çaydanlık dolusu çay içiyorsunuzdur. Bizim evde de çay çok sık tüketilir. Kalabalık bir aile olduğumuz için tek seferde iki demlik çay yaparız. İyi bir çay demleme de hem zamanla hem de tecrübeyle kazanılıyor. Suyun sıcaklık derecesinden tutunda, demliğe eklediğiniz çay miktarına kadar...

Şimdi sizlerle çay demlemenin 3 sırrını paylaşacağım. Çayın Kalitesi, Bekleme Süresi ve Su Sıcaklığı...

1-Çayın Kalitesi

İlk olarak iyi bir çay demlemek için kaliteli bir çay tercih etmelisiniz. Taze çay temin etmeye özen gösterin. Uzun süre beklemiş ve bayatlamış çayları tercih etmeyin. Ayrıca, aldığınız çayı kuru ve serin bir yerde muhafaza edin. Ayrıca çay demlerken, çayın yanına karanfil, tomurcuk, portakal kabuğu veya tarçın gibi tat veren maddeler ekleyerek kokusu ve tadıyla büyüleyici çaylar elde edebilirsiniz.

2-Bekletme Süresi

Çayı demledikten sonra ocak üzerinde uzun süre bekletmeyin. Genelde çayı demler ve kısık ateşte saatlerce bekletiriz. Ama bu durum hem çayı acılaştırır hem de daha hızlı bayatlamasına neden olur. Demliği ocakta bekletmek yerine, altına metal gibi sıcaklığı ileten bir madde koyabilirsiniz. Eğer böyle bir ürününüz yok ise üzerine kalın bir havlu örtebilirsiniz.

3-Suyun Derecesi

Çayı demlerken üzerine ilave edeceğiniz suyun kaynar olmamasına dikkat edin. Kaynar su, çayı hem yakacak hem de acılaştıracaktır. Bunu istemiyorsanız, çayı demleyeceğiniz suyun kaynadıktan sonra ilk buharının geçmesini bekleyin. Ardından yavaş yavaş suyu üzerine ilave edin. Alt kısmına tekrardan su doldurduktan sonra orta ateşte işleminize devam edin. Kaynama noktasına geldikten sonra kısık ateşe alın ve çok geçmeden ocaktan alın.

Kaynak: Posta - Objektif Port