Turşu Yaparken Yapılan Yanlış! Tüm besin değerini yok ediyor

Turşu yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli bilgiler var. Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan açıkladı

Turşu Yaparken Yapılan Yanlış! Tüm besin değerini yok ediyor
Yayınlanma Tarihi : 19 Kasım 2021 01:00

Turşular lezzetli olduğu kadar bağışıklık sistemimizi güçlendiren önemli besinlerdir. Bu yüzden evde turşu yaparken çok dikkatli olmak gerekiyor. Bir çok kişi turşu yaparken hatalar yapmakta.

Yapılan hatalardan en büyüğü ise turşuyu kurarken sofra tuzu kullanmak. Oysa kaya tuzu kullanmak gerekiyor. Habertürk'te Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan'ın bu konuyla ilgili görüşlerine yer verildi.

Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan ezilmiş sebzelerin turşu yapımında kullanılmaması gerektiğini belirtiyor. Çoğu kişi ezilmiş ve atılmaya yüz tutmuş besinleri değerlendirmek için turşu yapıyor. Oysa bu turşunun tadı lezzetsiz olacağı gibi hiç bir besin değeri de bulunmuyor.

İkinci bir detaysa plastik yerine cam kavanoz kullanın uyarısı. Plastik ürünler maalesef hayatımızın her alanında olsa da hiç güvenilir değiller. Bu yüzden sağlığınızı düşünüyor ve turşunuzun daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız cam kavanoz kullanmaya özen gösterin.

Peki neden kaya tuzu kullanılmalı?

Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan sofra tuzuyla yapılan turşuların daha hızlı eridiğini belirterek turşuda erime olmaması için kaya tuzu kullanılmasını öneriyor. Bünyesinde bir çok mineral ve vitamini barındıran kaya tuzu bir çok bilim insanı tarafından da öneriliyor.

Turşunuza ayrıca mutlaka limon tuzu ve sirke koymayı ihmal etmeyin. Karanlıkta bekleteceğiniz turşunuzu olana dek mutlaka serin bir yerde bulundurun.

İlgili Haberler