Trakya Mutfağının En Farklı Lezzeti Yiyen Bir Daha Yiyor Soka Turşusu Tarifi

Trakya mutfağında yer alan Soka, sütlü ve kaymaklı bir turşu çeşidi. Yapılışı son derece kolay olan bu turşunun lezzetinden tadan vazgeçemiyor ve mutlaka tekrar istiyor.

Trakya Mutfağının En Farklı Lezzeti Yiyen Bir Daha Yiyor Soka Turşusu Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 10 Eylül 2021 21:55

Belki daha önce hiç duymadığınız veya tatmaya fırsat bulamadığınız harika bir turşu tarifimiz var. Soka Turşusu...

Soka Turşusu, Türk mutfağının en farklı turşu tariflerindendir. Trakya yöresine özgü olan bu tarifte ne sirke ne sarımsak ne de su var. İhtiyacınız olan tek şey biber Soka biberi... Elbette adını kullanılan biberden alan turşunuzu kurmanıza yardımcı olacak süt, kaymak ve peynire de ihtiyacınız olacak.

Ben daha önce neden denemediğim ve turşusunu yapmadığım için yedikten sonra çok pişman oldum. Umarım sizlerde deneyince beğenirsiniz...

Malzemeler

  • 1 kilo soka biberi
  • 750gr peynir(Beyaz peynir)
  • 1 litre süt(Keçi sütü)
  • 500 mililitre süt kaymağı
  • Tuz

Yapılışı

İlk olarak biberlerin baş kısmını kesin ve çekirdeklerini çıkartın. Ardından iyice yıkayın ve kağıt havlu yardımıyla kurulayın.

Kuruladığınız biberlerin iç kısımlarını tuzlayın ve bir tepsiye dizin. Biberlerin üzerini temiz bir bez ile örtün ve bir gün süresince bekletin. Ertesi gün tuz sayesinde biberlerin içinde su birikecektir. Bu suyu boşatın.

Keçi sütünü bir tencereye alın. Bir miktar tuz ekledikten sonra kaynatmaya başlayın. Sütü bir miktar kaynattıktan sonra ocaktan alın ve soğumaya bırakın.

Bir kase içerisinde kaymağı ve beyaz peyniri alın. Üzerine 1 su bardağı ılıyan sütünüzden ilave edin ve çatal yardımıyla kaynak ve peyniri ezin. Arzu ederseniz blender da kullanabilirsiniz. Hazır olan harcı biberlerin içerisine pay edin. Biberleri çok fazla bastırmadan kavanozlara yerleştirin. Eğer harcınız kalırsa, biberlerin aralarına serpiştirin. Kalan sütü ise biberlerin üzerine dökün. Hazır olan kavanozun üzerini temiz bir bez ile örtün ve gece boyunca bekletin. Ertesi gün ise kapağını kapatın ve güneş görmeyen serin bir yerde muhafaza edin. Yaklaşık 20-30 gün sonra muhteşem Soka Turşunuz hazır olacaktır.

Kaynak: Hürriyet - Objektif Port