Tabakta Gören Patates Sanıyor Ama Değil! Lokum Gibi Yumuşacık Sebze yemeği tarifi

Kereviz yemeği Türk mutfağının en çok sevilen yemeklerinden. Ancak patatesle birleşince o kadar lezzetli bir hale geliyor ki.. Lokum gibi ağızda eriyen kerevizli patates tarifi...

Tabakta Gören Patates Sanıyor Ama Değil! Lokum Gibi Yumuşacık Sebze yemeği tarifi
Yayınlanma Tarihi : 24 Ağustos 2021 21:07

Dün akşam evde kereviz yemeği yaptım. Yemeğe arkadaşımı da davet etmiştim. İlk gördüğünde patates yemeği çok sevdiğim bir yemektir dedi. Yanıtım ise hayır bu patates yemeği değil kereviz yemeği dedim :) Çok şaşırdı.. Hakikaten soyulup dilimlenince ve de pişince görüntüsü patatese benziyor kerevizin. Peki bu lezzetli kereviz yemeği nasıl yapılır?

SADIK ŞİMŞEK YAZDI:

MALZEMELERİMİZ

3 Adet kereviz kökü

1 adet patates

1 adet soğan

1'er çay kaşığı tuz - karabiber- pulbiber - acı biber- kuru

2 diş sarımsak

yarım çay bardağı zeytinyağı

1 adet havuç

1 adet limon

KEREVİZ YEMEĞİ YAPILIŞI - VİDEO VE TARİF

İlk olarak soğanlarımızı ince ince doğrayıp zeytinyağı kızdıktan sonra tencereye ekleyelim. Sonrasında havucumuzu doğrayıp ilave edelim. İyice kavurduktan sonra kuş başı doğradığımız patatesi ekleyip biraz daha kavuralım. Sonrasında kerevizlerimizi kuş başı doğrayarak tencereye ekleyip bir süre daha kavuralım.

Sarımsaklarımızı ince ince dilimleyip ekleyelim. Sonrasında ise baharatlarımızı ve tuzu ilave edip iki buçuk su bardağı su tencereye ekleyelim. Eğer az geldiyse malzemelerin üstünü biraz geçene kadar su ekleyin.

Sonra 1 adet limonu ikiye bölerek yemeğin içerisine sıkın. Birazcık karıştırdıktan sonra kapağı kapatın. Yemek kaynamaya başlayınca altını kısın ve kısık ateşte 25 dakika kadar pişirin :)

Sonrasında lokum gibi bir patates yemeğiyle karşılaşacaksınız. Afiyetler olsun...

Kaynak: OBJEKTİF PORT - SADIK ŞİMŞEK