Patates ve Kıymayla Yapılan En Kolay Akşam Yemeği Tarifi Üstelik Lokum Gibi Pişiyor

Kıymalı patates yemeği Türk mutfağının belki de yapılışı en kolay yemeğidir. Ancak kıyma ve patatesin lokum gibi pişmesi önemli şimdi size tarifi vereceğim

Patates ve Kıymayla Yapılan En Kolay Akşam Yemeği Tarifi Üstelik Lokum Gibi Pişiyor
Yayınlanma Tarihi : 26 Ağustos 2021 22:25

Sadık Şimşek yazdı:

Evde biraz kıyma ve çokça patates vardı. Aklıma ilk gelen ise kıymalı patates yemeği oldu. Oldukça basit bir tarifi var üstelik. Kısa sürede de pişen kıymalı patates yemek yapmayı bilmeyenin bile yapabileceği bir tarif. Tarifimin ayrıntılarını sizlerle hem yazılı hem videolu olarak paylaşıyorum. Dilediğiniz gibi malzeme ekleyip çıkarma hakkına sahipsiniz :) Kıymalı patates için ben aşağıdaki malzemeleri kullandım

MALZEMELER

300 Gram kıyma

4 adet patates

2 adet yeşil biber

1 adet kırmızı biber

Tuz

1 Çay kaşığı pul biber

1 Çay kaşığı karabiber

Zeytinyağı 4 çorba kaşığı

1 adet soğan

3 kaşık domates sosu veya 2 kaşık salça

TARİF - YAZILI VE VİDEOLU

İlk önce yağı tencereye koyup ardından kıymayı ekleyip kıymanın rengi değişene dek iyice kavuralım. Sonrasında ince ince doğradığımız soğanı ilave edip bir süre daha kavuralım. Sonrasında da biberlerimizi ilave edelim. Biberler de ince ince doğranmalıdır.

Küp küp doğradığımız patateslerimizi de ekleyip bir kaç dakika daha kavurma işlemini sürdürelim. Dikkat edin patatesler ezilmesin olduğu gibi kalmalı görüntüleri.

Bu yüzden yavaş karıştırmak gerek. Ardından tuz ve baharatlarımızla ince ince doğradığımız sarımsaklarımızı ekleyelim.

Ve yemeğimizin üstünü geçecek şekilde su ilave edip tenceremizin kapağını kapatalım. 20 veya 25 dakika kadar pişirme işlemini devam ettirelim. Bu süre kaynadıktan sonra kısık ateşte pişirilmesi gereken süredir..

Afiyet olsun

OBJEKTİF PORT

İlgili Haberler