Özel Yufkacılardaki Gibi Kışlık Kuru Yufka Nasıl Yapılır Tarifi ve Püf Noktası

Yufka, Türk mutfağında börek yaparken kullanılan bir lezzet. Genelde Anadolu'da kışlık kuru yufkalar yapılır. Şimdi sizlerle tadı damağınızda kalacak kışlık yufka tarifini vereceğiz.

Özel Yufkacılardaki Gibi Kışlık Kuru Yufka Nasıl Yapılır Tarifi ve Püf Noktası
Yayınlanma Tarihi : 18 Ağustos 2021 22:05

Kuru yufka özellikle Anadolu'da sık sık yapılan bir kışlık hazırlıktır. Kuru yufkadan genelde börek yapılır. Hem de çok lezzetli börekler... Adı kuru yufka olmasına rağmen hazır yufkadan yapılmış gibi lezzetli ve yumuşacık börekler yapmak çok kolay. Sadece doğru malzemeleri kullanarak yufkaları ıslatmalısınız.

Eğer sizde her an elimde yufkam hazır olsun istiyorsanız Kuru Yufka tarifini mutlaka deneyin.

Malzemeler

  • 3 bardak un(200ml)
  • 1 silme tatlı kaşığı tuz
  • Su

Hazırlanışı

Un ve tuzu bir kap içerisine alın. Kontrollü bir şekilde su ilave ederek yoğurmaya başlayın. Poğaça hamurundan biraz daha sert olacak şekilde hamuru hazırlayın. Ardından mandalina büyüklüğünde parçalara ayırın.

Her bir parçayı unlayarak oklava ile açın. Hazır yufka kalınlığında açtığınız parçaları tavada veya saçta pişirin yada börek yaparken kullanın.

Saklanması İçin Yapılması Gerekenler

Üstteki yöntemle hamurunu hazırlayıp açtığınız yufkaları 1 hafta boyunca temiz bir havlu üzerinde temiz bir ortamda kurumaya bırakın. Kuruya yufkaları ise üst üste koyarak serin bir ortamda saklayın.

Kuru Yufka Kullanımı

Kuru yufkaları börek yapmak için kullanmadan önce nasıl bir börek elde etmek istediğinize karar verin. Eğer böreğinizin lezzetli ve çıtırlığı yerinde olsun istiyorsanız süt ile yufkaları ıslatın. Eğer yumuşak bir börek elde etmek istiyorsanız 1 adet yumurta ve 1 şişe maden suyunu çırpıp hazırladığınız böreği fırına koymadan önce üzerine sürün.

İçi yumuşacık dışı çıtır çıtır bir börek elde etmek için ise eritilmiş margarin ve süt karışımı ile yufkaları ıslatabilirsiniz.

Kaynak: Mynet - Objektif Port

İlgili Haberler