Mevsimi Geçmeden Hemen Yapabilirsiniz Kışlık Kavun Reçeli Tarifi

Reçel, Türk mutfağında kahvaltılarda büyük yer tutar. Kavun reçeli ise lezzetli reçel tarifleri arasındadır. Peki Kavun Reçeli nasıl yapılır? İşte tarifi...

Mevsimi Geçmeden Hemen Yapabilirsiniz Kışlık Kavun Reçeli Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 12 Ağustos 2021 21:05

Bugün sizler için en tatlı meyveler arasında yer alan lezzetli ve şifasıyla meşhur kavundan reçel nasıl yapılır anlatacağım.

Kavun reçelini ilk denediğimde tadına inanamamıştım. Her sene çeşit çeşit reçel yaparım. Her zaman favorim vişne reçeli olmuştur. Ta ki kavun reçelini deneyene dek! Kızarmış ekmek üzerine tereyağı sürdükten sonra üzerine beğenerek ve severek koyduğum tek reçel Kavun Reçeli haline geldi.

İster bir fincan bitki çayı yanına ağzını tatlandırmak için ister kahvaltıda kızarmış ekmek üzerine sürmek için hazırlayın... Umarım deneyince sizler de beğenirsiniz.

Malzemeler

  • 1 tane kavun
  • 3 su bardağı şeker
  • 1/2 limon suyu

Hazırlanışı

İlk olarak kavunu küp küp doğrayın ve bir kap içerisine alın. Ardından üzerine şekeri ilave edin ve bir gece boyunca bekletin. Ertesi gün ocağa alın ve kaynatın. Kaynamaya başlayınca kavun tanelerini kevgir ile başka bir kaba aktarın. Şerbeti koyulaşana dek kaynatmaya devam edin. Kavun tanelerini çıkarttıktan 15 dakika sonra tekrardan kaynayan şerbetin içine alın. 10 dakika kadar daha kaynattıktan sonra limon suyunu ekleyin. 5 dakika kadar daha kaynattın ve ocaktan alarak soğumaya bırakın. İlk sıcaklığı giden reçeli kavanozlara doldurun. Kavanozdaki reçeller soğuduktan sonra kuru bir yerde saklayın.


Kaynak: Haber365 - Objektif Port

İlgili Haberler