Lokum Gibi Lezzetli Tane Tane Pilavıyla Eski Usul Kavurmalı Pilav Tarifi

Bugün sizler için Kavurmalı Pilav tarifi hazırladım. Kurban bayramı yaklaşırken büyük annemin tarifiyle size Türk mutfağının en nefis Kavurmalı Pilav tarifini vereceğim.

Lokum Gibi Lezzetli Tane Tane Pilavıyla Eski Usul Kavurmalı Pilav Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 16 Temmuz 2021 21:55

Kavurma, Kurban Bayramının olmazsa olmazıdır. Kimisi kahvaltıda kimisi öğle yemeğinde daha bayramın ilk gününde hazır eder koca bir tencere kavurmayı...

Bizim evde de öğle yemeği için sofra kurulduğunda sadece kavurma, pilav ve kuru soğan olur. Tabi kavurma her zaman pilav üstünde servis edilir.

Babaannem uzun yıllar bizimle yaşamıştı. Ne zaman Kurban Bayramı gelse, mutfak tamamıyla onun olurdu. Çünkü kırmızı etten iyi anlardı. Hayvanın hangi kısmı hangi yemekte ve ne zaman kullanılacağını iyi bilirdi. Bizde ondan öğrendik birçok şeyi.. Şimdi biz de kendi evimizde ondan öğrendiğimiz lezzetleri soframıza koyuyoruz.

Umarım deneyince sizler de beğenirsiniz...

Kavurmalı Pilav Tarifi

Kavurmalı Pilav Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

  • 500 gram et kavurma
  • 1 buçuk su bardağı ile pirinç
  • 2 buçuk su bardağı ile sıcak et suyu
  • 2 yemek kaşığı ile tereyağı (oda sıcaklığında)
  • 1 yemek kaşığı ile zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı ile tuz

Kavurmalı Pilav Tarifinin Püf Noktası Nedir?

Pirince sıcak su ilave ettikten sonra bir damla limon suyu ilave etmek, pilavın parlaklığını artıracaktır.

Kavurmalı Pilav Tarifinin Pişirme Önerisi Nedir?

İsteğe göre pilavı tel şehriye ekleyerek de yapabilirsiniz. Pirinçleri ılık bir suda beklettikten sonra pilavı salma usulüyle hazırlayabilirsiniz.

Kavurmalı Pilav Tarifi Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle tereyağlı pilavı yapmak için ayıkladığımız pirinçleri temiz bir su çıkana dek bul suda güzelce yıkayalım. Suyunu iyice süzdürelim. Geniş tabanlı bir pilav tenceresinin içerisine oda sıcaklığına gelen tereyağını ve zeytinyağını alalım. Pirinçleri tencereye alalım ve orta kısımları şeffaf bir görüntüye ulaşana dek kavuralım. İyice kavurduğumuz pirinçlere sıcak olan et suyunu ve tuzu ilave edelim. Yalnızca bir kez karıştırdığımız pilavı, et suyu kaynamaya başladığı zaman orta ateşte pişirelim. Hemen sonra kapağını kapatalım ve kısık bir ateşte pirinçler göz şeklinde olana dek yaklaşık 10-12 dakika kadar pişirelim. İşte bu kadar mis gibi tereyağlı ve dumanı üstünde olan pilavımız servise hazır. fakat servis edilmeden önce pilavın dilimlenmesi gerekir. Mutfak bezi veya kağıt havlu yardımıyla tencereyi saralım ve demlenmesi için bir kenara alalım.

Pilavımız dinlenirken kavurmayı küçük küplerin halinde keselim. Etlerin kendi yağı yeterli olacağı için ekstra bir yağ kullanmadan kızgın bir tava içerisinde renk alıncaya kadar kavurarak pişirelim. Dinlenen pilavdan istediğiniz oranlarda servis tabağına alalım. Pişirilen kavurmadan da üzerine ekleyelim ve hiç beklemeden sıcak sıcak sevdiklerimize servis edelim. Herkese afiyet olsun!