Kurban Bayramı Geliyor Lokum Gibi Kavurma Pişirme ve Bozulmadan Saklamanın Püf Noktası

Kurban Bayramında genelde kavurma eti herkesin en sevdiği lezzettir. Peki lokum gibi kavurma eti nasıl yapılır ve bozulmadan kavurma nasıl saklanır? İşte tarifi ve sırları...

Kurban Bayramı Geliyor Lokum Gibi Kavurma Pişirme ve Bozulmadan Saklamanın Püf Noktası
Yayınlanma Tarihi : 10 Temmuz 2021 18:30

Kurban bayramının belki de en güzel yanıdır Kavurma. Bazı bölgelerde kurban bir kaç gün önceden kesilir ve kahvaltıda sadece kavurma tüketilir. Bizde durum biraz farklı. Kurban Bayramının ilk günü kurbanlık kesilir. Ama öğle yemeği için sofra kurulduğu zaman kavurma baş köşede durur. Kim sevmez kavurma etini...

Onu lezzetli sırrı sizlerle paylaşmak istedim. Kimisi soğan ekler etin kokusunu alsın diye kimisi de tereyağı veya sıvı yağ ekler kavurma aşamasında. Ben sadece iç yağ eklerim. Hem daha lezzeti hem de lokum gibi oluyor.

Umarım tarifi deneyince sizler de beğenirsiniz...

Malzemeler

  • 2 kg. kuşbaşı et(Dana, Koyun, Kuzu)
  • 250 g. iç yağ
  • Tuz

Yapılışı

İlk olarak kavurma yapacağınız tencereyi ısıtın. Ardından iç yağı ilave edin ve erimesi bekleyin. Daha sonra kuşbaşı doğranmış etinizi ekleyin ve iyice karıştırın. Kapağını kapatın ve kısık ateşte pişirin. Ara ara karıştırarak etinizi kontrol edin.

Et tamamen piştiğinde su yerine dibinde kendi yağını göreceksiniz. İşte o zaman tuzunuzu ilave edin. Karıştırdıktan sonra ocaktan alın.

Şimdiden afiyet olsun...

Kavurma Nasıl Saklanır?

Kavurma hazır olduktan hemen sonra sıcak sıcak temiz yani kaynatılmış kavanozlara doldurun. Ardından hiç kullanılmamış kavanoz kapakları ile ağzını kapatın. Ters çevirerek soğuyana dek bekleyin. Soğuduktan sonra dilediğiniz yerde saklayabilirsiniz.

Kavanozu açtıktan sonra etin tamamını tüketin.

Kaynak: HABERTURK-Yeni Akit