Kızartırken Patatesi Daha Çıtır Hale Getirmenin Püf Noktası

Evde patates kızartması yaparken daha çıtır olmasını sağlayabileceğiniz bazı tarif sırları var. Bu yöntemler sayesinde patatesleriniz oldukça çıtır olacak. İşte püf noktasıyla patates kızartması tarifi...

Kızartırken Patatesi Daha Çıtır Hale Getirmenin Püf Noktası
Yayınlanma Tarihi : 07 Eylül 2021 18:20

Patates Kızartması, Türk mutfağının en çok tüketilen sebzesinden yapılan harika bir lezzettir. Öyle ki birçok yemeğe lezzet veren patatesin çeşit çeşitte kızartma yöntemleri ve tarifi vardır. Domates sosu eklediğimizde şakşuka, köfte eklediğimiz koca bir akşam yemeği veya çeşitli soslarla harika bir atıştırmalık olur. Ancak patates kızartmasının da püf noktaları var. Bu püf noktaları onu daha çıtır çıtır hale getireceği gibi oldukça lezzetli hale getirecektir.

Bizde sizler için püf noktasıyla çıtır çıtır patates kızartması tarifini hazırladık. İşte çıtır çıtır patates kızartmanın püf noktaları ve tarifi...

İlk olarak doğru patatesi seçtiğinizden emin oldun. Yani, sert ve yeşermemiş patatesleri satın alın. Eğer seçebiliyorsanız sarı, kızartmalık patatesleri tercih edin.

Kızartma işlemine geçmeden önce doğradığınız patatesleri soğuk suda bekledin. Böylelikle hem patatesler sararmayacak hem de fazla nişastasını salacaktır. Bu sayede patatesler kızarırken birbirlerine yapışmayacaktır.

Eğer hem yapışmasın hem de çıtır çıtır olsun istiyorsanız soğuk suyun içerisine 1 yemek kaşığı sirke ilave edin. Ayrıca kızartmadan önce patatesleri süzün ve havlu kağıt yardımıyla kurulayın. Bu yöntem sayesinde patatesler kızarırken yağ sıçramayacaktır.

Kızartma aşamasında ise; zeytinyağı yerine Ayçiçek yağı tercih edin. Yağ iyice kızmadan patatesleri atmayın. Patatesleri ekledikten sonra bir kez karıştırın. Bu sayede birbirlerine yapışmayacaktır. Ancak patateslerin rengi altın sarısına dönene dek bir daha karıştırmayın. Kızaran patateslerin fazla yağını alması için havlu kağıt serdiğiniz kaba aktarın ve üzerine tuz serpiştirin. Kızaran patateslerin üzerini asla örtmeyin. Aksi taktirde patatesler yumuşayıp dağılacaktır.

Patatesleri daha sonra kızartmak için önceden hazırlayanlar içinde bir yöntemimiz var. Patatesleri soyun. Ardından soğuk ve sirkeli suda en az 30 dakika bekletin. Daha sonra kurulayın ve una bulayın. Patateslerin üzerinden fazla unu aldıktan sonra buzdolabı poşetlerine doldurun ve buzdolabının dondurucu kısmında muhafaza edin. Bu sayede marketlerde satılan hazır kızartmalık patateslerin lezzetini birebir yakalamış olacaksınız.

Kaynak: Hürriyet - Objektif Port