Kıtır Turşu Yapmanın Püf Noktaları ve Kıtır Acı Biber Turşusu Tarifi

Turşu, Türk Mutfağının en çok sevilen lezzetlerinden biri. Ancak kıtır kıtır turşu yapmak herkesin yapabileceği bir şey değil. Şimdi kıtır kıtır turşu nasıl yapılır örnek acı biber turşusu tarifiyle vereceğiz.

Kıtır Turşu Yapmanın Püf Noktaları ve Kıtır Acı Biber Turşusu Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 07 Temmuz 2021 17:45

Bugün sizler için kıtır kıtır turşu nasıl yapılır örneği ve püf noktalarıyla anlatacağım.

Turşu, Türk mutfağının olmazsa olmazıdır. Neredeyse her yemek yanına bir çeşitte olsa turşu konulur. Genelde de yazın daha çok tercih edilir. Hem soğuk tüketilmesi hem de ferahlatan tadının olması içimizi serinletir.

Ben de her sene kullanacağım ürünün mevsimine göre sık sık turşu kurarım. Ama acı biber turşusunu daha çok yaparım. Hatta kavanoz bitmeden yenisini yapmaya başlarım. Hep taze olsun isterim. Püf noktalarını bildikten bildikten sonra turşu kurmak çok kolay ve basit. Elbette bu püf noktaları turşunun daha lezzetli olması için...

Önce sizler turşu kurmadan önce bilmeniz gereken püf noktaları ve ardından örnek bir tarif vereceğim.

Haydi buyurun :)

#Taze Sebze veya Meyve

Turşu kurmadan önce alacağınız sebze ve meyvenin taze ve diri olmasına dikkat edin. Aksi taktirde gözden kaçan çürük veya taze olmayan sebzeler fermantasyon esnasında diğer sebzelerin de tadını bozacak ve çürütecektir. Bu da turşudan alacağınız faydayı yok edecektir.

#Kullanacağınız Kavanoz

Turşu kuracağınız kavanozun mutlaka cam olmasına özen gösterin. Plastik bir kapta da elbette turşu hazırlanabilir. Tabi plastik kabınızın güvenilirliği önemli... Her ne kadar güvenli de olsa sirke, limon ve sarımsak gibi asitli ürünler plastikteki zararlı maddelerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu da uzun sürede kavanozda duran sebzelerin küflenmesine yol açabilir.

#Hijyen

Turşu kurmadan önce kullanacağınız tüm ürünlerin steril olmasına dikkat edin. Örneğin, kepçe, lavabo, kapak ve kap gibi... Eğer steril ürünler kullanmazsanız kötü fermantasyon esnasında kötü bakterilerin üremesine yol açabilirsiniz.

#Tuz Miktarı

Tuz, turşu kurarken en önemli ek maddedir. Bunun elbette bir oranı var. 1 litre suya 90 gram kaya tuzu eklenmelidir. Eğer tuz miktarı fazla gelirse, turşunuzun tadı, rengi ve oluşum süresi değişecektir. Eğer tuz miktarı az gelirse, sebzeler yumuşayacaktır.

#Kaliteli Su

Turşu kurarken temiz su kullanmalısınız. Özellikle cam şişelerde satılan ve güvenilir bir marka olmasına dikkat edin.

#Sirke mi? Limon mu?

İlk defa turşu kuracakların araştırdığı en önemli başlıktır. Elbette ilk tercihiniz sirkeden yana olsun. Sirke, kullanacağınız ürünleri hem koruyacak hem de oluşumunu destekleyecektir. Fakat fasulye ve bamya gibi sebzelerin turşunu kuracaksanız veya ekleyecekseniz, tuz tercihiniz limon tuzundan yana olmalıdır.

Malzemeler

  • 1 kilo cin biberi
  • 1/2 demet dereotu
  • 1 baş sarımsak
  • 2 yemek kaşığı kaya tuzu
  • 1 tatlı kaşığı limon tuzu
  • 500 gram sirke
  • Su

Yapılışı

İlk olarak biberleri yıkayın. Ardından saplarını kesin.

Sarımsakları ise kabuklarını soyduktan sonra her birini ikiye bölün.

Kullanacağınız kavanozunun dibini sarımsakların yarısını doldurun. Üzerine biberleri basın. Ardından kalan sarımsakları ve dereotunu bastırarak dizin.

Bir kap içerisinde sirke ve tuzları, tuzlar eriyene dek karıştırın. Kavanozun içerisine sirke ve tuz karışımını döktükten sonra temiz içme suyuyla kalanını doldurun. Kapağını sıkıcı kapattıktan sonra serin ve kuru bir yerde 10-15 gün boyunca muhafaza edin.

Şimdiden afiyet olsun...