Kış İçin Buzluğa Patlıcan Koymanın Püf Noktası ve Lokum Gibi Kalma Sırrı

Patlıcan, yaz sebzesidir ve kış aylarında pahalı olur. Bu yüzden sizlere kışlık patlıcan nasıl hazırlanır ve saklanır tarifini vereceğim. İşte kışlık patlıcan tarifi...

Kış İçin Buzluğa Patlıcan Koymanın Püf Noktası ve Lokum Gibi Kalma Sırrı
Yayınlanma Tarihi : 26 Ağustos 2021 16:25

Kışlık sebze hazırlığının başında genelde domates gelir. Ancak taze fasulye, barbunya ve bamya da kış için bolca depolanan bir yaz sebzesidir. Elbette başka yazlık sebze ve meyvelerde kolaylık ve gönül rahatlığıyla dondurucuda saklanabilir. Bazıları; çilek, armut, kiraz, patlıcan ve kabak... Sanırım en çok tercih edileni de her zaman patlıcan olmuştur.

Patlıcan, Türk mutfağının en sevilen sebzedir. Musakkadan mezeye, turşudan salataya birçok alanda kullanılır. Yaz aylarında bolca tükettiğimiz patlıcanı, kış aylarında mevsimindeymiş gibi taze ve lezzetli halde tüketmek mümkün. Bununda iki yolu var. Bunlardan ilki kızartarak ikincisi ise közleyerek saklamak.

İşte Kışlık Patlıcan Hazırlama Yöntemleri

Kızartarak Dondurmak

İlk olarak patlıcanı arzu ettiğiniz şekilde dilimleyin. Ardından bol tuzlu suda hem kara hem de acı suyu çıkması için en az 20-30 dakika bekletin. Daha sonra durulayın ve havlu kağıtla ıslaklığını alın. Bol sıvı yağda kızarttıktan sonra soğumaya bırakın. Soğuyan patlıcanları buzdolabı poşetlerine pay edin ve dondurucuya kaldırın.

Közleyerek Dondurmak

Patlıcanı güzelce yıkayın ve kurulayın. Ardından çatal yardımıyla üzerinde delikler açın. İster fırında ister ocakta közleyin. Közlenmiş patlıcanın kabuklarını soyduktan sonra ince ince kıyın veya bütün halde buzdolabı poşetine alın. Daha sonra dondurucuya kaldırın.

Patlıcan Közlemenin Püf Noktaları

Patlıcanı iki şekilde közleyebilirsiniz demiştik. Bunlardan biri ocak üstünde diğer ise fırında. Ocak üstende ister direk ateşe temas ettirerek isterseniz de saçta. Ama hangi şekilde közlerseniz közleyin mutlaka önceden yıkayın ve durulayın. Ardında üzerine delikler açmayı ihmal etmeyin.

Fırında patlıcan közlemek isteyenler fırınlarını 200 dereceye ayarlamalıdır. En az 15-20 dakika önceden ısıttığınız fırına patlıcanı sürmeden önce yıkayın, durulayın ve üzerine delikler açın. Ardından yağlı pişirme kağıdı serdiğiniz fırın tepsinize dizin. Ardından bir yüzü 20 dakika kadar közlendikten sonra diğer yüzünü çevirin ve yine 20 dakika kadar bekleyin.

Kaynak: Objektif Port