Kırmızı Et Pişirirken Daha Lezzetli ve Lokum gibi olmasını Sağlayan Altın Tüyolar

İster güveçte olsun ister tencerede ister fırında kırmızı et Türk mutfağının vazgeçilmezidir. Peki lokum gibi lezzetli ve yumuşacık et pişirmenin yöntemleri nelerdir? işte bilmeniz gerekenler

Kırmızı Et Pişirirken Daha Lezzetli ve Lokum gibi olmasını Sağlayan Altın Tüyolar
Yayınlanma Tarihi : 09 Haziran 2021 18:27

Kırmızı Et belki de sofralarımızın vazgeçilmezi olan bir ettir. Tavuk etinden daha çok tercih nedenidir. Elbette parası olana.. Peki ayda yılda bir aldığımız kırmızı eti daha lezzetli pişirmenin yolları neler? Şimdi sizlere o tarif sırlarını vereceğiz.

KIRMIZI ETİN DAHA YARARLI OLMASI İÇİN ŞAŞIRTAN YÖNTEM!

Sofraların vazgeçilmezi kırmızı et. Son dönemde fiyatı artmış olsa da lezzeti ile sofraların baş tacı. Lezzetinin yanı sıra dengeli beslenmenin olmazsa olmazlarından protein ihtiyacını yüksek oranda karşılıyor karşılar.

Kırmızı eti tüketirken önemli noktalara dikkat etmek gerekiyor. Etin vücuda daha yararlı hale gelmesi mümkün.

Bunun için pişirirken uygulanması gereken yöntemler bulunuyor. Pişirmenin yanı sıra et seçerken de bazı püf noktaları bilmek gerekiyor. Etin yağlı ya da işlenmiş olup olmaması da önem taşır. İşte kırmızı eti doğru tüketmek için altın değerinde öneriler!

Kırmızı et, özellikle çocuklar için çok zengin bir demir kaynağı. Demirin vücutta emilme oranı oldukça yüksek. Dolayısıyla kırmızı et hayatımızda mutlaka yeri olması gereken bir gıda.

Et türlerinin daha az işlenmiş yani kıyma ve köfte haline getirilmiş etlerden ziyade bonfile ve biftek türlerini tercih etmek gerekiyor. Uzmanlar daha az yağ içeren, daha az işlenmiş ve daha az marine edilmiş etlerin tercih edilmesi gerektiğini söylüyor. Örneğin Antrikot daha yağlı bir et çeşidi. Antrikot etten uzak durmak gerekiyor.

PEKİ KIRMIZI ETİ NASIL PİŞİRMEK GEREKİR?

Kırmızı et mutlaka yağsız tavada pişirilmeli. Et zaten kendiliğinden bir miktar yağ içeriyor. Hayvansal yağ içeriği bakımından zengin. Yağsız tavada ters düz yapılarak pişirilebilir ya da fırınlanabilir. Mangalda ise ateşle ızgara arası 15 cm. olacak şekilde pişirilmeli. Sebzelerle haşlama şeklinde, güveçte de pişirilebilir.

KUZU ETİ Mİ YOKSA DANA ETİ Mİ DAHA SAĞLIKLI?

Kuzu eti oldukça sağlıklı kırmızı et kaynaklarından biri. Yağ oranı yüksek. Buna rağmen dana etine göre daha doğal bir et türü. Uzmanlar kuzu etini dana etine tercih edebilirisniz önerisinde bulunuyor. Çekinmeden tüketmek mümkündür.

YAĞLI ET HASTALIKLARA ZEMİN HAZIRLIYOR!

Kırmızı et tüketirken en önemli noktalardan biri yağ dokusunun tüketilmemesi. Uzmanlar kırmızı et yerken eğer ki yağ dokusu görüyorsanız mutlaka o parçayı tabağınızın kenarına ayırın, yağı yemeyin uyarısı yapıyor. Yağsız tüketilirse kırmızı etin faydasını alırsınız diyen uzmanlar Yağlı olan kısımlar lezzetli de olsa tüm faydayı zarara çevirir mesajı veriyor. Yağlı doku hastalıklara yakalanma riski yüzde 50-60 oranında artırıyor.