Kelle Paça Çorbası Artık Onunla Yarışamıyor Lokantaların Yeni Gözdesi Çorba Tarifi

Kelle Paça Çorbası son dönemde kırmızı et fiyatlarının artması nedeniyle imkansız hale gelince lokantaların yeni çorbası Tavuk Çorbası oldu. Peki Tavuk Suyu Çorbası nasıl yapılır?

Kelle Paça Çorbası Artık Onunla Yarışamıyor Lokantaların Yeni Gözdesi Çorba Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 03 Temmuz 2021 17:30

Kelle Paça Çorbası, lokantaların baş tacıdır. Restoranlarda da en çok tercih edilen çorbaların başında gelir. Fakat evde hazırlaması biraz zahmetlidir. Bir çok aşaması var en lezzetli halini alması için. Ama üzülmeyin şimdi besin değeri yüksek ve şifa deposu bir çorba tarifi vereceğim. Tavuk Suyu Çorbası!

Hatırlıyorum da biz küçükken annem sık sık tavuk suyu çorbası yapardı. Bir öksürük veya hapşırdığımızı duysun hemen mutfağa gider tavuk suyu çorbası yapardı. Daha ilk dakikalarda mis gibi kokusunu alırdık. Bol karabiber ve limon suyu eşliğinde içirirdi. Şimdilerde ben de çocuklarım için sık sık hazırlıyorum. Hem besleyici hem de doyurucu... Üstelik şifa deposu da...

Nefis tavuk suyu çorbasını tıpkı lokantalardaki gibi taptaze ve tam kıvamında yapmanın sırrı pişirme aşamasında gizli. Terbiyeli lokanta tavuk çorbası tarifini mutlaka deneyin.

Lokantada Satılandan Lezzetli Tavuk Çorbası Tarifine Gereken Malzemeler

Üç yüz gram tavuk eti, yarım su bardağı tel şehriye, bir çorba kaşığı un, beş çorba kaşığı sıvı yağ, bir su bardağı soğuk su, üç ya da dört su bardağı kadar tavuk suyu ve biraz tuz, yarım çay kaşığı karabiber, bir çay kaşığı kadar pul biber ve bir tatlı kaşığı da nane lazım olacak.

Terbiyesine kullanmak için üç çorba kaşığı yoğurt ve bir tane de yumurta kullanacağız.

Lokantada Satılandan Lezzetli Tavuk Çorbası Tarifi Nasıl Yapılıyor?

Nefis çorbamızı hazırlamak için ilk olarak tencerenin içerisine tavuklarımızı yerleştirelim. Üzerine beş ya da altı su bardağı kadar temiz suyu döküp ocağa alalım ce haşlamaya başlayalım. Sonrasında haşlanan tavuğu ocaktan alalım. Suyunu sakın dökmeyelim. Tavukları çıkarıp tiftikleyelim.

Ocağa ayır bir tencere yerleştirelim. İçerisine yağ ekledikten sonra kızan yağın üzerine şehriyelerle beraber baharatları atalım. Bir kaç dakika kadar kavurduktan sonra üstüne unu da yavaş yavaş aktarıp kavurmayı sürdürelim. Bir su bardağı kadar soğuk suyu ilave ettikten sonra hızlıca çırparak unu açmaya başlayalım. Topaklanma sonlandığında tencereye önceki haşlama suyundan dört bardak kadar ekleyelim. Sonrasında çorbayı bırakalım ve şehriyelerimiz yumuşak olana dek pişmeye bırakalım.

Şehriyeler yumuşamaya yakın terbiyemizi hazır edelim. Yoğurt ve yumurtayı karıştıralım ve çorbanın suyundan bir ya da iki kepçe ilave edip karıştıralım. Karışımı yavaşça çorbaya ilave ederken hızlı hızlı karıştıralım. Kaynama başladığında da artık tavuklarımızı atabiliriz. Bir taşım daha kaynadığında sıcak sıcak servis edebiliriz. Afiyet olsun.