Kahvaltıda Vazgeçilmeziniz olacak pratik ve lezzetli patates keki tarifi

Türk mutfağının belki de en farklı kek tarifi bu olsa gerek. Patates keki tarifi. Kahvaltı veya 5 çayına tercih edilebilir

Kahvaltıda Vazgeçilmeziniz olacak pratik ve lezzetli patates keki tarifi
Yayınlanma Tarihi : 08 Ekim 2021 23:00

Kahvaltı, çoğu insanın en favori öğünüdür. Bu öğünde insanlar daha çok çeşit görmek ve yemek isterler. Bundan dolayı da her kahvaltıda farklı tarifler merak edilir. Kahvaltılık tarifler arasında çok fazla tarif olsa da bu yazıda patatesli kekten bahsedilecek.

Patates keki için malzemeler şu şekildedir,

4 adet orta boy patates

2 adet soğan

1 çay bardağı yoğurt

1 çay bardağı süt

Tuz

Karabiber

Pul

Kabartma tozu

1 su bardağı un

2 yumurta

Hazırlanışı;

Öncelikle patatesler küp küp veya ince halkalar şeklinde doğranır. Daha sonra soğanlar da ince halkalar şeklinde doğranır. Ardından doğranan malzemeler ve diğer malzemeler karıştırılır. Önerilen fırın kabı ise geniş bir borcam veya fırın tepsisidir. Kekin daha ince olması daha güzel sonuç verecektir. Böylece daha az hamur, daha çok patates lezzeti alınacaktır. Daha öncesinden 5 dakika kadar ısıtılmış fırına hazırlanan karışım eklenir. Tarifin pişmesi fırından fırına değişeceğinden dolayı tarif sürekli göz önünde tutulmalıdır. Daha sonra fırından çıkarılan tarif ilk sıcağı gittikten sonra dilimlenir. Lezzetinden şüphe olmayan bu tarif çoğu kişinin kahvaltılar için ilk tercihlerinden birisi olacaktır.

İlgili Haberler