Herkes Yanlış Pişiriyor, Doğru Pirinç Pilavı Pişirmenin Püf Noktası

Pilav, Türk mutfağının çok sevilen bir lezzeti. Ancak pirinç pilavının kıvamını çoğu kişi tutturamıyor. İşte lezzeti ve ölçüsü hiç şaşmayan Pirinç Pilavı tarifi ve püf noktaları...

Herkes Yanlış Pişiriyor, Doğru Pirinç Pilavı Pişirmenin Püf Noktası
Yayınlanma Tarihi : 23 Eylül 2021 18:06

Pirinç Pilavı, Türk mutfağında neredeyse her ana yemeğin yanına servis edilen lezzetli ve doyurucu bir yemektir. Elbette her yemeğin olduğu gibi pilavında püf noktası ve lezzet sırları vardır. Her suda pişirilen pirinç pilav değildir demekte yanlıştır. Her ülkenin kendine has bir pilav hazırlama ve pişirme şekli vardır. Bunu yanı sıra pirincinde birçok çeşidi vardır. Her bir pirinç çeşidinin de hazırlama ve pişirme süreci farklıdır. Ama biz bugün Türk mutfağında en çok kullanılan pirinç ve pilav oluşum sürecine bakacağız.

1-Pilav yaparken dikkat etmeniz en önemli husus pirincin türüdür. Eğer pilavınızın tane tane olasını ve tam ölçüde verdiğiniz suyunuzun iyice çekmesi için tercihiniz her zaman 'baldo' pirinçten yana olmalıdır.

2-Pilav yapmaya başlamadan önce kıvamının iyi tutmasını istiyorsanız, pirinci bol suda iyice yıkayın. Bunun öncesinde pirinci tuzlu sıcak suda en az yarım saat bekletmelisiniz. Ardından suyunu süzün ve çeşme altında nişastasından yani beyaz suyundan iyice arınana dek yıkamalısınız. Bu sayede pirinçler pişerken birbirine yapışmayacaktır.

3-Pirinç türü kadar önemli bir diğer husus ise tencere seçimidir. Pilav tenceresi olarak bilinen geniş ama derin olmayan tencerelerde pilavı pişirin. Bu tarz tencere veya tavalar pirincin pişerken daha az kırılmasına yardımcı olacaktır. Eğer derin ve küçük tencerede pişirirseniz, pirinçler şiştikçe tencereye sığamayacak ve birbirlerine yapışacaktır.

4-Pirinç ıslatıldı, durulandı ve tenceremizi hazırladık. Pirinci tencereye almadan önce 1 yemek kaşığı tereyağını ısınana tavaya ekleyin. Yağ iyice kızınca suyu süzülmüş pirinçleri ilave edin ve kavurun. Kavurulan pirinç, pilava lezzetini veren bir diğer önemli husustur. Unutmayın ne kadar iyi kavurursanız pilavınız o kadar lezzetli olacaktır.

5-Pirinci kavururken tam ayarında bırakmanızı sağlayacak püf nokta ise, rengi ve pirinç göbeklerinin şeffaflaşmasıdır. Bu aşamada su ilavesine geçebilirsiniz.

6-Tane tane ve tam kıvamında bir pirinç pilavı için su miktarı oldukça önemlidir. Öncelikle suyunuzu sıcak olmalıdır. Ölçü verecek olursak her zaman şaşmayan 1 su bardağı pirince 1,5 su bardağı sıcak sudur.

7-Pilavınız tereyağı ile kavurulurken rengi biraz koyulaşacaktır. Eğer hem tane tane hem de bembeyaz bir pirinç pilavı istiyorsanız, suyunu ilave ettikten sonra 3-4 damla limon suyu ilave edin.

8-Son aşamaya geldik. Limon suyunu da sıktıktan sonra bütün pirinçlerin su altında kaldığından emin olmak için sadece birkaç kez kenardan karıştırdıktan sonra tencerenin kapağını kapatın ve suyunu çekene dek açmayın. Pilavın suyu kaynadıktan sonra kısık ateşe almayı da unutmayın.

9-Pilavınızın suyunu çekti. Yapmanız gereken son birkaç adım kaldı. Ocağın altını kapatın, bir kez kenardan kenardan karıştırın. Ardından üzerine bir kağıt havlu serin ve tencerenin kapağını tekrardan kapatın. Yaklaşık 15-20 dakika dinlenmeye bırakın.

Kaynak: Hürriyet - Objektif Port