Hazır Yufkayla Lezzetine Doyum Olmayan Görümce kıskandıran Tavada Börek Tarifi!

Türk mutfağının en hafif ve en lezzeti tavada yapılan çıtır mı çıtır börek tarifini şimdi sizlerle paylaşacağız..

Hazır Yufkayla Lezzetine Doyum Olmayan Görümce kıskandıran Tavada Börek Tarifi!
Yayınlanma Tarihi : 30 Ağustos 2021 21:23

Sadık Şimşek yazdı:

Şimdilerde kaynana ve görümce kıskandıran börekler moda oldu. Açıkçası oklavayla ya da hamur açma derdiyle uğraşmadan bilmeyen herkesin bile yapabileceği bir börek tarifi var. Üstelik tamamen hazır yufkayla yapılan bu börek tarifinde fırınla uğraşma derdi de yok.

Gerekli malzemeler:

6 Adet Hazır Yufka

200 Gram rendelenmiş peynir - ister kaşar peynir ister lor peynir

- 2 çorba kaşığı zeytinyağı

- yeterince maydanoz

SOSU İÇİN

1 adet yumurta

1 çay bardağının yarısı zeytinyağı

1 yarım su bardağı süt

TAVADA PEYNİRLİ BÖREK İÇİN TARİF - YAZILI VE VİDEOLU

SOS TARİFİ

Yumurtayı derin bir kaseye kıralım. Sonrasında sütü ilave edip biraz karıştıralım. Ardından yağı da ekleyip iyice çırpalım. Kasemiz içerisinde yer alan sosumuz artık hazır.

ŞİMDİ BÖREĞİ YAPMAYA BAŞLAYALIM

Tavamıza 2 çorba kaşığı zeytinyağı ekleyelim.. Sonrasında da İlk olarak bir adet yufkayı tavaya serelim ve sonrasında yufka sosumuzdan iyice bir fırça yardımıyla sürelim. Ardından üstüne 2 adet yufkayı parçalayarak serpelim - bir adet yufkayı 4'e üçgen şeklinde bölmeniz yeterli olacaktır.

Sonrasında ise Sosumuzdan bir fırça yardımı ile yufkamıza sürelim iyice sürdükten sonra 1 adet yufkayı daha 3 üçgen şeklinde bölerek yine sosunu sürdüğümüz yufkaların üzerine serpiştirerek tekrar yufka sosumuzdan sürelim...

Aynı işlemi diğer 2 yufka içinde tekrar edelim. Toplamda 4 adet yufkayı bu şekilde yapacağız.

Ardından peynirimizi maydanozla karıştırıp tavamıza serpiştirelim ve en alta sermiş olduğumuz yufkayı kenarlarından malzemelerimizin üzerine gelecek şekilde kapatalım. İyice açık kalmayacak şekilde bu kapama işlemini yapıp üzerine yeniden yufka sosundan sürelim..

Tavamızın kapağını kapatalım. Altı kızarınca bir tabak yardımıyla ters düz edip iki tarafını da kızartalım. Ara ara kontrol ederseniz iyi olur böreğimiz yanmamış olur. Daha anlaşılır olması için videomuzu izlemeyi ihmal etmeyin:

OBJEKTİF PORT