Hamsi Tava Yaparken Daha Lezzetli Olmasını Sağlayan Hamsi Tava Tarifi

Hamsi sezonu açıldı ve Türk mutfağının en sevilen hamsi tava tarifi ise şimdiden merak edilenler listesinde yerini aldı. Hamsi tava tarifini bilmeyen yok. Ancak onun daha lezzetli olmasını sağlayan bir püf noktası var. İşte püf noktasıyla Hamsi Tava...

Hamsi Tava Yaparken Daha Lezzetli Olmasını Sağlayan Hamsi Tava Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 06 Eylül 2021 18:45

Bugün sizler için herkesin bildiği ama püf noktasına dikkat etmediği enfes bir Hamsi Tava tarifi hazırladım.

Hamsi, neredeyse her kesimin ulaşabildiği küçük ama oldukça lezzetli bir balık. Balık yerken kılçık ayıklamaktan hoşlanmadığım için ya somon gibi kılçıksız balık ya da hamsi gibi kılçıklı olsa da sorun olmayacak balıkları tercih ediyorum. Elbette her balığın bir pişirme tüyosu var. Hamsi de bu balıklardan biridir.

Hamsiyi kızartmadan önce bulayacağınız un veya mısır ununa tuz ilave ederseniz balığınız daha lezzetli olacaktır. Öte yandan kızgın yağın sıcaklığını korumak için balıkları belirli aralıklarla ve azar azar tavaya eklerseniz, hem pişme süreleri eşit hem de lezzeti bozulmayacaktır.

Umarım deneyince sizler de beğenirsiniz...

Tarifimiz 5 Kişiliktir

Hazırlama ve Pişme Süresi: 30-40 Dakika

Malzemeler

  • 1 kilo hamsi
  • 2 su bardağı mısır unu
  • 1 yemek kaşığı tuz

Kızartmak İçin Malzemeler

  • Sıvı yağ

Yapılışı

İlk olarak hamsilerin kafalarını koparın ve içini temizleyin. Ardından bol su ile yıkayın ve süzgece alın. 3-5 dakika süzülmeye bırakın.

Bu esnada mısır ununu tuz ile karıştırın. Hamsileri unlu karışıma bulayın ve elinizle çırparak fazla unu atın. Kızdırdığınız sıvı yağa 3'erli veya 4'erli gruplar halinde hamsileri bırakın. Maşa yardımıyla ters düz ederek kızartın. Yağın soğumaması için hamsileri az az ve belirli aralıklarla yerleştirin.

Kaynak: Hürriyet - Objektif Port