Hafızayı Güçlendirdiği Ortaya Çıktı Her Gün 1 Kaşık Bile Yeterli Oluyor

Yoğurt, Türk mutfağının en sevilen yiyeceklerinden, faydaları da saymakla bitmez. Araştırmalarda yoğurdun hafızayı güçlendirdiği ortaya çıktı. Ancak ev yoğurdu... Peki yoğurdun faydalarından nasıl yararlanabiliriz?

Hafızayı Güçlendirdiği Ortaya Çıktı Her Gün 1 Kaşık Bile Yeterli Oluyor
Yayınlanma Tarihi : 09 Temmuz 2021 20:45

Hafıza Güçlendiren Yiyecekler arasında yerini alan yoğurt, mucizeleriyle dikkat çekiyor. Çok sayıda bilim insanı yaptığı araştırmalarda hafızayı güçlendiren yiyecekleri sıraladılar. Bunların başında ise ev yoğurdunun geldiği belirtildi.

Yoğurt, genelde yemeklerin yanında tüketilir. Öte yandan ara öğün olarak da tüketilmesi tavsiye edilen oldukça faydalı bir besindir.

Sadece tok tutmuyor, aynı zamanda içinde barındırdığı tirozin sayesinde hafızayı da güçlendirmeye yardımcı oluyor. Bilindiği üzere güçlü bir kalsiyum deposudur da... Kemik ve diş sağlığı açısında da faydalıdır. Özellikle kemik erimesinin önüne geçmek için yoğurt ve yoğurt suyu tüketilmesi önerilir. Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlayarak sizi bir çok hastalıktan da koruyacaktır.

Günde en az 2 porsiyon yoğurt tüketerek belki de bir çok sorunu başlamadan engelleyebilirsiniz.

Yıllardır kendi yoğurdumu yaparım. Bir sabah bir de akşam olmak üzere günde 2 porsiyon tüketirim. Hem doyurucu hem de besleyici...

Umarım tarifimi deneyince sizlerde şifa bulursunuz...

Ev Yapımı Yoğurt Tarifi

Malzemeler

  • 1 litre süt
  • 1 çorba kaşığı yoğurt
  • 1 tutam şeker
  • 1 tutam tuz

Yapılışı

İlk olarak orta ateşte sütü kaynatın. Süt kaynamaya başlayınca kısık ateşe alın ve 10 dakika kadar daha kaynatın. Bu esnada suyu alınmış yoğurdu tuz ve şeker ile iyice karıştırın. Hafif el yakacak kıvama gelen sütten üzerine ilave edin ve çırpın. Ardından süte ekleyin.

Yoğurdun iyi mayalanması için tencerenin kapağını sıkıca kapatın. Üzerine 2 kat bez örtün ve etrafını sarın. 4-5 saat sonra tencerenin kapağını açın ve kontrol edin. Ardından buzdolabına kaldırın ve gece boyunca dinlendirin.

Ertesi gün afiyetle tüketebilirsiniz.

Şimdiden afiyet olsun...

Kaynak: HABERTÜRK-MYNET