Dışı Çıtır Çıtır İçi de Lokum Gibi Yumuşak Olan Pişi Tarifi...

Kahvaltıya kolaylıkla yapabileceğiniz lezzetli bir pişi tarifimiz var. İçi lokum gibi yumuşacık dışı ise çıtır çıtır oluyor.

Dışı Çıtır Çıtır İçi de Lokum Gibi Yumuşak Olan Pişi Tarifi...
Yayınlanma Tarihi : 09 Ekim 2021 08:33

Pişi, genellikle kahvaltılarda tercih edilen güzel bir tercihtir. Doyurucu ve aynı zamanda lezzetli bir tarif olan pişi farklı malzemelerle farklı şekillerde yapılmaktadır. Bu içerikte ise iki tane farklı pişi tarifi verilecektir.

1. Tarif;

Bu tarifin malzemeleri aşağıdaki gibidir

2 su bardağı ılık su

1 paket kuru maya (veya yarım paket yaş maya)

1 tatlı kaşığı şeker

2 tatlı kaşığı tuz

3 tatlı kaşığı sirke

5 su bardağı un (unun marka ve kalitesine göre miktar değişiklik gösterebilir, hafif ele yapışan bir hamur elde edilmelidir)

Tarifin hazırlanışı,

Öncelikle 2 su bardağı ılık su, 1 tatlı kaşığı şeker, bir paket kuru maya derin bir kabın içine alınır ve iyice karıştırılır. Bir iki dakika karıştırıldıktan sonra karışım biraz köpürmüş olacaktır. Ardından un yavaş yavaş elenerek karışımın içine eklenir. Sonrasın da içerisine 2 tatlı kaşığı tuz da eklenir. Daha sonrasında ise bu karışıma 3 tatlı kaşığı sirke eklenir. Daha sonra hamur yoğurulur ve 20 dakika mayalanmaya bırakılır. 20 dakika hamurun mayalanması için yeterlidir. Daha sonra mayalanan hamur tezgaha alınır ve biraz yoğurulur. Ardından hamur, büyük bir beze haline getirilir. Daha sonta oklava veya merdane yadımı ile açılır. Açılan hamur dilimlenir ve kısık ateşte kızartılır. En çok tercih edilen pişi tarifi bu olsa da 2. tarfi daha pratik ve kısa zamanlıdır.

2. tarif için malzemeler;

1 su bardağı süt

1 tatlı kaşığın tuz

1 paket kabartma tozu

2 yemek kaşığı sıvıyağ

Un

Bu malzemeler derin bir kaba eklenir ve karıştıılır. Ardından hamur bir miktar tezgahın üzerinde de yoğurulur. Daha sonrasında açılan hamur dilimlenir ve kızartılır. Bu tarfite hamurun bekletilmesine gerek yoktur ve hazırlanışı oldukça kısa sürer. Hamur orta kalınlıkta açıldığından anında kabarıp pişecektir. Afiyet olsun.

İlgili Haberler