Dağılmayan ve Çatlamayan Pastane Usulü Mayalı Poğaça Pişirmenin Püf Noktaları

Hamur işleri denince akıllara birbirinden farklı çeşitleri olan ve yapımı bir o kadar kolay olan mayalı poğaça tarifleri gelmektedir. Lezzetli poğaça yapabilmek ise pek kolay değildir. Bu püf noktaları kullanarak daha iyi poğaçalar yapabileceksiniz.

Dağılmayan ve Çatlamayan Pastane Usulü Mayalı Poğaça Pişirmenin Püf Noktaları
Yayınlanma Tarihi : 18 Kasım 2021 16:11

Yapımı çok kolay olmasına rağmen istenilen yumuşaklıkta, pufidik pufidik balon gibi kabarmış ve lezzetli poğaça yapmak el becerisi ister. Her işte olduğu gibi mutfakta güzel yemekler, pastalar, börekler, çörekler, poğaçalar yapabilmek için tariflerin püf noktalarını bilmek gerekir. Püf noktalarına dikkat edilmeden yapılan şey her ne olursa olsun lezzetli olmayacaktır.

Bu makalede özellikle okulların açık olduğu şu günlerde annelerin beslenme çantasına en çok koyduğu mayalı poğaça yapmanın püf noktalarını detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız. Bu tarife birebir uyarak yapılan mayalı hamur tam istenilen lezzette olacaktır. Püf noktalarına geçmeden önce gerekli olan temel malzemeleri verelim.

Mayalı poğaça yapmak için gerekli malzemeler

Bir paket maya ( kuru maya ya da yaş maya fark etmez)

Sıvıyağ

Yumurta

Süt

Şeker

Tuz

Un

Poğaça yapımının püf noktaları

1) Kuru yada yaş mayanın son kullanma tarihinin geçmemiş olması çok önemlidir. Bayatlamaya yüz tutmuş maya molekülleri aktif olmaz. Hamurun kabarmasını sağlayan en önemli şey mayanın aktif hale getirilmesidir. Bu nedenle son kullanma tarihi çok önemlidir. Bir iki tepsi poğaça yapmak için bir paket maya yeterlidir.

2) Bir ölçüde hamur mayalamak için bir yemek kaşığı toz şeker kabın içindeki mayanın üzerine dökülür. Bir ölçü derken anlatılmak istenen malzeme miktarıdır. Bir bardak, bir kaşık, bir paket gibi. Tarifte bir su bardağı süt kullanılıyor ise bir yemek kaşığı şeker iki su bardağı süt kullanılıyor ise iki yemek kaşığı şeker koymak gerekir. Poğaça yaparken yapılan en büyük hata iki su bardağı süt için bir yemek kaşığı şeker kullanmaktır. Bu yüzden poğaça yapmanın püf noktası süt miktarı ile şeker miktarını doğru ayarlamaktır.

3) Çok nadirde olsa bazı tariflerde süt yerine su kullanılabileceği söylenmektedir. Oysaki süt poğaçanın daha yumuşak olmasını ve daha uzun süre bayatlamadan kalmasını sağlar. Birde sütün maya ve şekeri aktive edebilmesi için ılıktan biraz daha sıcak olması gerekir.

4) Maya, şeker ve süt güzel bir şekilde karıştırıp ilk mayalanma sürecinin başlaması için bir kenarda üzeri kapalı bir şekilde 5 dakika kadar bekletilmesi gerekir.

5) Poğaçayı poğaça yapan kullanılan yağ miktarının fazla olmasıdır. Az yağ kullanılarak yapılan bir poğaça kuru ve tatsız olur. Birer ölçü malzeme için bir su bardağı sıvıyağ kullanılır. Yani bir su bardağı süt, bir yumurta, bir yemek kaşığı şeker için bir çay bardağı sıvıyağ yeterli olacaktır. Hamuru yoğururken ele yapışmasını önlemek ve daha lezzetli olmasını sağlamak için bir miktar daha yağ kullanılabilir.

7) Son olarak poğaça yapmanın püf noktalarından en önemlisi un kalitesidir. Unu mutlaka eleyerek kullanın. Her tarifte kullanılan un miktarı değişiktir. Burada önemli olan unu birden değil, azar azar eklemektir. Hamurun mutlaka biraz ele yapışan kıvamda olması gerekir.

Unutulmaması gereken önemli bir husus da şudur, hamur yoğurulduktan sonra bir saat iç harcı konulup şekil verildikten sonra ise on beş dakika tepside mayalanmaya bırakılmalıdır.