Çıtır Çıtır Lezzetli Baklavaların Sırrı Şerbetinde! Püf Noktasıyla Baklava Şerbeti Tarifi

Baklava, Türk mutfağında büyük yer tutan bir tatlıdır. Ancak baklavanın yufkası kadar şerbeti de önemli! Peki Çıtır Baklavalar için şerbet nasıl hazırlanmalı? İşte püf noktasıyla tarifi...

Çıtır Çıtır Lezzetli Baklavaların Sırrı Şerbetinde! Püf Noktasıyla Baklava Şerbeti Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 20 Temmuz 2021 12:27

Baklava, bayramların olmazsa olmazıdır. Özellikle bayram arifesi hem tatlı telaşı hem de çocuklar için kıyafet heyecanı hiç bitmez. Kimisi hazır alır kimisi de evde yapar baklavayı...

En güzel baklavayı yaptınız. Peki şerbeti de sizi korkutuyor mu? Ya az tatlı ya da fazla tatlı olursa diye... Eminim aramızda ilk defa baklava yapacak kişiler de vardır. İşte baklava yapmadan önce hazırlamanız gereken enfes bir şerbet tarifi vereceğiz. Üstelik ölçüsü de tadı da tam.

Umarım sizler de baklavanızı yedikçe bu tarifi hatırlar, sevdiklerinizle paylaşırsınız...

Bir Tepsi Baklava İçin Şerbet Malzemeleri;

  • 4 su bardağı su
  • 4 su bardağı şeker
  • 5 damla limon suyu

Hazırlanışı

Su ve şekeri derin bir tencereye alın. Orta ateşte şeker eriyene dek tahta kaşıkla karıştırarak kaynatın. Şerbet kaynamaya başlayınca kısık ateşe alın. İyice kıvam alması için kısık ateşte 35 dakika kaynatın. Ocaktan almadan 1-2 dakika önce limon suyunu ekleyin.

Püf Noktası

  • Şeker, suda eridikten sonra kısık ateşte 35 dakika kaynatılmalı.
  • Kaşığa baklava şerbeti alınır ve yavaşça dökülür. Şerbetin ip gibi aralıksız akması gerekiyor. Eğer şerbet böyle akıyorsa şerbetiniz tam kıvamında olmuş demektir.

Kaynak: HABERTURK