Bugün ne pişirsem diyenlere tabak tabak yediren tadına doyum olmayan kış türlüsü tarifi

Kış sebzeleriyle hazırlanan kış türlüsü Türk mutfağının sevilen lezzetlerinden biridir. Kolay bir şekilde sizlerde evde yapabilirsiniz.

Bugün ne pişirsem diyenlere tabak tabak yediren tadına doyum olmayan kış türlüsü tarifi
Yayınlanma Tarihi : 23 Kasım 2021 21:13

Kış türlüsü, özenle dizilmiş sebzelerin birleşiminden meydana gelir. Tadına doyum olmaz ve damaklara doyumsuz hazlar bırakır. Kendimize ve sevdiklerimize güzel bir akşam yemeği sunmak için, kış türlüsü çok doğru bir tercih olacaktır.

İlk olarak patlıcanları alacalı olarak soyalım ve küp şeklinde keserek tuzlu suda 15 dakika bekletelim. Patlıcanlar beklerken, havuçları da halka şeklinde doğrayalım. Patatesle ve kerevizleri de doğrayalım. Suda kalmış olan patlıcanları da çıkarıp malzemelere ekleyelim. Bütün malzemeler aynı şekilde kesilip doğrandıktan sonra, patatesler en alt sırada olmak üzere tencereye dizelim.

Bütün malzemeleri düzgün bir şekilde yerleştirdikten sonra tuz, şeker ve yağ da ilave edilir. Daha sonra pirinçleri temizleyip yıkayalım ve suyunu süzdükten sonra, pirinç de eklenir ve orta hareketli ateşte pişirelim.

Yaklaşık olarak 20 dakika kadar pişirelim. Tencerenin içine 1 çay bardağı su koyalım. Daha sonra bütün malzemeler en çabuk pişenden, en yavaş pişene kadar ayarlandığı için, en zor pişen malzeme olan patatesler kontrol edilir ve eğer pişmişse, tencere ocaktan alınır. Yemeğimiz sıcak olarak servise sunulur. Afiyet olsun.

MALZEMELER

2 adet patlıcan
1 adet havuç
1 adet kereviz
2 adet patates
sıvı yağ
1 yemek kaşığı pirinç
tuz, şeker

İlgili Haberler