Besin Değerini Yok Etmeden Parmak Yedirten Lezzetli Ispanak Yemeği Tarifi

Ispanak Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alan bir sebzedir. Lezzetli bir Ispanak yemeği yapmak ise aslında çok kolay. İşte sizlere Akşam yemeğinde pişirmek için ıspanak yemeği tarifi

Besin Değerini Yok Etmeden Parmak Yedirten Lezzetli Ispanak Yemeği Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 27 Ekim 2021 21:27

Tarih boyunca pek çok coğrafyada kullanılan eşsiz bitkilerden biridir. Faydaları saymakla bitmeyince insanlar sıklıkla tüketmişlerdir. Her kültürde büyük değer sahiptir. İçerisinde farklı vitaminler bulunmaktadır. Doktorların Televizyon programlarında bazen övdüğü bazen yerden yere vurduğu bitkidir.

Kimi zaman faydaları anlatıldı demir deposu dendi. Daha sonra demir içinde az bulunur dendi. Yine de Ispanak değerinden hiçbir şey kaybetmedi. Anadolu’da Ispanak pancar yemeği olarak yapılmaktadır. Böreklerin farklı hamur işlerinin de içine katılmaktadır. Yeşil sebze deyince aklımıza ilk gelen sebzelerden biridir.

Salatalarda ve çeşitli içeceklerin içine de eklenebilmektedir. Çocukken izlediğimiz Temel Reis’in güç deposudur. Çocuklar tarafından pek sevilmediği için yapımcılar model oluşturması için böyle bir karakter yaratmıştır.

Oysaki lezzetinden ziyade faydaları için bile tüketilecek bir bitkidir. Kilo vermek isteyenler tarafından sıkça tüketilmektedir. Genellikle kış aylarını bizlere anımsatır. İsteğe göre de olsa çoğu insan tarafından yoğurtla birlikte tüketilir. Ana yemek olarak da ara yemek olarak da tüketilebilmektedir. Bu yazımızda Ispanak yemeğinin tarifini sizinle paylaşacağım.

Ispanak Yemeği Malzemeleri

Ispanak yemeğinin malzemeleri şunlardır;

1 kilo ıspanak
1 adet soğan
4 yemek kaşığı pirinç
3 yemek kaşığı Ayçiçek yağı
1 yemek kaşığı dolusu kadar domates salçası
1 tatlı kaşığı kadar tuz
1 tatlı kaşığı dolusu kadar kırmızı pul biber
1 tatlı kaşığı kara biber

Ispanak Yemeğinin Yapımı

Ispanak yemeğinin tarifini yazdığımızda yazımızda nasıl yapıldığından bahsedeceğiz. Her şeyden önce ıspanaklar iyice temizlenmeli başlarında kesilmelidir. Bazı Ispanak zehirlenmelerinden dolayı Ispanağı iyice yıkamamız gerekmektedir. Bunun için derin kaba su içine 2 kaşık sirke ekliyoruz.

Ayıklanan ıspanaklar bu suda en az yarım saat kalmalı. Sonra ıspanakları alıp iyice duruluyoruz. Soğanı rendeleyin ya da robotta çekin. Bir tencereye önce yağı ekleyin. Yağ kızınca içine soğanı ilave edin.

Soğanlar renk değişince üstüne salçayı atın ve kavurun. Daha sonra ıspanakları ilave edip biraz kavurun. İçine pirinci, tuzu, pul biberi ve kara biberi atın. Bir buçuk su bardağı kaynamış sıcak suyu da yemeğin içine ilave edin. Pişene kadar ocakta kaynatın. Afiyet olsun.