Asla Bozulmuyor ve Asla Erimiyor Kış İçin Domates Saklamanın Püf Noktaları!

Kış aylarında domates fiyatları artınca yazdan kışlık hazırlıkları yapanların sayısı epey fazla. Şimdi sizlere kış için kaliteli domates nasıl saklanır püf noktalarını vereceğiz.

Asla Bozulmuyor ve Asla Erimiyor Kış İçin Domates Saklamanın Püf Noktaları!
Yayınlanma Tarihi : 25 Ağustos 2021 17:25

Yazın bitmesine sayılı günler kala en güzel sulu mu sulu ve kıp kırmızı kışlık domatesler satılmaya başladı. Özellikle yemekler için kışlık konserve hazırladığımız domateslerin aslında birden fazla ilk günkü gibi taptaze saklama yöntemleri var. Bunlardan bazılarını ben de her sene yaparım. Özellikle akşamları biraz eve geç geldiğim için yemek yaparken işimi çok kolaylaştırır. Ama öncesinde kışlık domates hazırlamadan önce satın alacağınız domateslerle ilgili birkaç ipucu vereceğim.

İşte En İyi Kışlık Domates Seçimi

İlk olarak satıcının size verdiği değil sizin seçtiğiniz domatesleri alın. Her birine tek tek dokunun. Ezilmiş veya için yumuşamış domatesleri satın almayın. Kokusuna da dikkat edin. Satın aldığınız domatesleri dikkatlice ve iyice yıkadıktan sonra normalde yemek yaparken domatesleri nasıl dilimliyorsanız, saklamak içinde aynı şekilde doğrayın.

Kavurma, haşlama veya pişirme yönteminden herhangi birini uygulayacaksanız mutlaka bu işlemi kısa tutun. Yani sebzeler diriliğini korumalı.

Haşlama yönteminde domatesleri şoklatın. Bu yöntemle domatesler tazeliğini ilk günkü gibi koruyacaktır. Buzdolabı poşetine koymadan önce iyice süzdürmeyi atlamayın.

Kışlık Domates Saklama Yöntemleri

Bütün Saklama

Eğer buzdolabı haricinde derin dondurucunuz var ise, domatesleri kabuğunu soymadan da saklayabilirsiniz.

Rendeleyerek Saklama

En kolay yöntemlerden biridir. Domatesleri rendeleyin. Ardından porsiyonluk olarak buzdolabı poşetlerine doldurun ve buzdolabınızın dondurucu kısmına yerleştirin.

Kavurarak Saklama

Yemeklik doğradığınız domatesleri, yemeklik doğranmış soğan ve zeytinyağı ile birlikte kavurun. Soğuduktan sonra buzdolabı poşetlerine doldurun ve buzdolabının dondurucu kısmına yerleştirin. Sanırım yemek yaparken işini kolaylaştıracak en iyi kışlık domates saklama yöntemidir.

Pişirerek Saklama

Yine kavurma yönteminde olduğu gibi zeytinyağı, soğan ve domatesleri derin bir tencerede bir araya getirin. Ardından kısık ateşte pişirin. Yine soğuduktan sonra buzdolabı poşetlerine doldurun ve dondurucuya atın.

Domates Konservesi

Diğer yöntemlere göre biraz daha zahmetli olsa da yıllardır en çok tercih edilen kışlık hazırlığıdır.

Domatesleri minik küp küp doğrayın. Ardından domatesin kilosuna göre 1 tatlı kaşığı tuz ve şeker, 1 yemek kaşığı da zeytinyağı ilave edin. Ardından yüksek ateşte pişirmeye başlayın. Kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşe alın ve 1-1,5 saat kadar karıştırarak pişirin. Arzu ederseniz süre sonunda tane tane kalmasın istiyorsanız blender kullanarak püre haline getirebilirsiniz. Steril edilmiş kavanozlara sıcakken paylaştırın. Hiç kullanılmamış ve kaynatılmış kavanoz kapaklarını kapatın. Kavanozları ters çevirin ve 1 gece bekletin. Daha sonra güneş almayan serin bir yerde muhafaza edin.

Kaynak: HABERTÜRK - Objektif Port