Alman Mutfağına Özgü Yapılan Lahana Turşusu Tarifi ve Püf Noktası

Turşu genelde Türk mutfağına özgü bilinse de Alman mutfağının da vazgeçilmezi olan lahana ile yapılan bir Alman Turşusu tarifi var. İşte Alman Turşusu tarifi ve püf noktası...

Alman Mutfağına Özgü Yapılan Lahana Turşusu Tarifi ve Püf Noktası
Yayınlanma Tarihi : 09 Temmuz 2021 17:30

Bugün sizler için yapımından tadına kadar oldukça farklı bir turşu tarifi hazırladım.

Pandemi öncesi Almanya'ya liseden bir arkadaşımın düğününe gitme fırsatım olmuştu. Hem onunla özlem giderdik hem de sayesinde çok iyi insanlar tanıdım. Eşi Tobi'nin ailesinde de bir kaç gün misafir kalmıştım. Oldukça misafirperverdiler. Bir gün akşam yemeğinde sofraya lahana ve acı biber turşusu gelince çok şaşırmıştım. Hemen sarıldım çatala... Hem kokusu hem tadı oldukça farklıydı. Beni adeta büyüledi. Pek iyi derecede İngilizce bilmedikleri için tarifini pek sağlıklı alamamıştım ama araştırdım, buldum ve yaptım.

Sarımsak doğrama derdi yok, sirkede tuz eritme derdik yok... Sadece bir kaç işlemle en güzel lahana turşu yapmakta mümkünmüş :)

Umarım deneyince sizler de beğenirsiniz...

Malzemeler

  • 1 tane lahana
  • 2 tane defne yaprağı
  • 1 çorba kaşığı kimyon tohumu
  • 6 adet tane karabiber
  • 1,5 çorba kaşığı deniz tuzu

Yapılışı

İlk olarak iyice yıkadığınız ve suyunu süzdüğünüz lahananın göbek kısmını kesin. Ardından dört parçaya ayırın. Her bir parçayı ince ince dilimleyin. Lahanları bir tepsiye yayın ve üzerine tuz dökün. Güzelce ovalayın. Lahana suyunu iyice salana dek bu işleme devam edin.

Tamamen suyunu salan lahanaların üzerine diğer malzemeleri ilave ettikten sonra kavanoza sıkıştırarak basın. Ardından temizlenmiş ağır bir taş koyun. Ağzını temiz bir bez ile örtün. Ara ara taşı bastırın. 24 saat sonunda eğer yeterince su çıkmamışsa temiz içme suyu ilave edin ve 7-8 gün boyunda oda sıcaklığında güneş almayan bir alanda muhafaza edin. 7. günün sonunda kapağını kapatın ve buzdolabında 7 gün daha bekletin.

Şimdiden afiyet olsun...

Kaynak: HABERTURK