Akşam Yemeği için Lokum Gibi Bir Et Sote Tarifi , üstelik tüm lezzetli pişirme tekniğiyle..

Et sote Türk mutfağının sevilen bir et yemeğidir. Lokum gibi bir et yemeğinin püf noktası ise aslında çok basittir..

Akşam Yemeği için Lokum Gibi Bir Et Sote Tarifi , üstelik tüm lezzetli pişirme tekniğiyle..
Yayınlanma Tarihi : 28 Ağustos 2021 23:07

SADIK ŞİMŞEK YAZDI:

Et Sote Türk mutfağında yer alan harika bir et yemeğidir. Genellikle lokantaların menüsünden eksik olmayan bu yemek evde de akşam yemeği için yapabileceğimiz yemek tariflerinden biridir. Vereceğim tarif sayesinde daha önce hiç yapmamış biri bile kolaylıkla yapacaktır.

MALZEMELER

Yarım kilo dana kuşbaşı

1 Adet Soğan

2 Adet yeşil biber

2 Adet Kırmızı Biber

3 Diş Sarımsak

2 Adet kabuğu soyulmuş Domates

1.5 kaşık domates salçası veya domates sosu

Karabiber- Tuz - Pulbiber - Kekik - 1 er çay kaşığı

1 bardak sıcak su

TARİF - VİDEOLU VE YAZILI

İlk olarak tenceremizi ısıtalım ve ardından eti boşaltalım. Etimizi güzelce mühürleyip iyice suyunu salmasını sağlayalım. Sonrasında ise tuzumuzu ekleyelim. Etimiz iyice renk değiştirip mühürlenmesi tamamlanınca suyumuzu ilave edelim.

Sonrasında yemeklik doğradığımız soğanımızı ekleyip bir süre daha kavuralım. Ardından biberlerimizi ince ince doğrayıp ekleyelim. Ve bir süre daha kavurma işlemini sürdürelim.

Sonrasında ince ince sarımsaklarımızı dilimleyip ilave edelim.

Bir süre daha karıştırarak kavurma işlemini sürdürdükten sonra yemeklik doğradığımız domateslerimizi ekleyip biraz daha kavuralım. Ve sonrasında da domates salçamızı ya da sosumuzu ilave edip , iyice karıştıralım.

Ardından tenceremizin kapağını kapatarak pişirmeye bırakalım. Yaklaşık 15 dakika daha piştikten sonra etimiz tamamen lokum kıvamına gelecektir

NOT: Eti ilk pişirme süresi 20 dakikadır sonrasında sırasıyla malzemelerimizi ekleyip bir 20 dakika daha pişirmemiz gerekiyor. yemeğimizi orta ateşte pişirirsek çok daha iyi olacaktır. Ben eti pişirirken kendi yağını kullandım yağ eklemedim. Eğer siz biraz yağlı olsun istiyorsanız 1 kaşık zeytinyağı veya 1 kaşık tereyağı ekleyebilirsiniz

KAYNAK: OBJEKTİF PORT