Akdeniz Usulü Kaşar Peynirli Pırasa Dolması Tarifi Ve Malzemeleri!

Pırasa Dolması pek bilinmeyen lezzetlerin başında gelmektedir. Vereceğimiz tarifle sizlerde Akdeniz usulü Kaşar Peynirli Pırasa Dolması yapabileceksiniz. İşte tarifi...

Akdeniz Usulü Kaşar Peynirli Pırasa Dolması Tarifi Ve Malzemeleri!
Yayınlanma Tarihi : 17 Temmuz 2021 16:25

Bugün sizler için tadı dillere destan müthiş bir dolma tarifi vereceğim. Üstelik pek bilinmeyen Pırasa Dolması...

Pırasa en sevdiğim sebzelerin başında gelir. Böreğinden kavurmasına, salatasından yemeğine mevsiminde bol bol yaparım. Oldukça besleyici ve faydalı bir sebze... Çocuklarımı da sık sık yediririm. Ama bu tarifimiz oldukça sofistike... Hem sunumu hem lezzeti hem de görünüşü sofrada adeta parlıyor.

Umarım sizlerde deneyince beğenirsiniz...

İşte Akdeniz usulü Kaşar Peynirli Füme Etli Pırasa Dolması...

Malzemeler

  • 2 tane pırasa
  • 200 gram kaşar peyniri
  • 100 gram California biberi
  • 50 gram dana füme
  • 1 tane defne yaprağı
  • Tuz
  • Tane beyaz biber
  • Zeytinyağı

Yapılışı

İlk olarak pırasanın geniş yapraklarını ayırın. Ardından birer parmak kalınlığında kesin. Dışta üç yaprak kalana dek içteki yaprakları çıkartın. Pırasaların içerisinde yaklaşık 200 gram kadar ayırdıktan sonra kalanını tuzlu suda 2-3 dakika kadar haşlayın.

Haşlanan pırasa dilimlerini süzüp buzlu sudan geçirin ve geniş bir servis tabağına kurumaları için dizin.

Ayırdığınız pırasayı, dana fümeyi ve biber küp küp doğrayın. Ardından geniş bir tavaya alın. Üzerine defne yaprağını ekledikten sonra bir miktar zeytinyağı ilave edin ve kavurun. Yaklaşık 10 dakika kadar kavurduktan sonra ocaktan alın ve üzerine minik küpler halinde doğradığınız kaşar peynirini ekleyin. Bir tutam tane beyaz biber ekleyin ve karıştırın.

İç harcınız ilk sıcaklığını attıktan sonra pırasa yapraklarını doldurun.

Yağlı pişirme kağıdı serdiğiniz fırın tepsinizi dizin. Önceden altlı üstlü ısıtılmış 180 derece fırında yaklaşık 8 dakika kadar pişirin.


Kaynak: HABERTURK