Acı Olmayan Bol Köpüklü ve Lezzetli Türk Kahvesi Tarifi

Türk kahvesi en sevilen milli içeceklerimizden. Peki köpüklü ve acı olmayan Türk kahvesi nasıl yapılır? İşte tarifi...

Acı Olmayan Bol Köpüklü ve Lezzetli Türk Kahvesi Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 01 Ağustos 2021 17:10

Türk kahvesi, sadece Türk kültürünün değil, bir çok ülkenin kültürüne girmiş muazzam bir içecektir.

Türk kahvesinin zihin açıcı özelliğinin yanı sıra içen kişiyi oldukça rahatlatır ve dinlendirir. Zaten stresten uzak hoş sohbetlerin olmazsa olmazı da Türk kahvesidir. Bir çok ülke onu Türk kahvesi olarak bilse de bazı ülkeler kendi isimlerini koyarak satışa sunuyorlar. Örneğin, Yunanistan'da Yunan kahvesi, Arnavutluk'ta Arnavut kahvesi, Kuzey Makedonya'da Makedon usulü Türk kahvesi diye geçiyor. Ama her nerede olursanız olun, dikkatlice etrafınızı gözlemlediğinizde herkesin içerken hissettiği hissin ortak olduğunu anlayacaksınız.

Neyse şimdi geçelim mükemmel Türk kahvesi tarifimize...

Malzemeler

  • 4 çay kaşığı Türk kahvesi
  • 2 fincan içme suyu

Yapılışı

İlk olarak kahvenizi nasıl içeceğinize kadar vererek işe başlayın. Sade Türk kahvesi içecekler için şeker oranı yoktur. Türk kahvesini az şekerli içecekler için fincan başı 1 çay kaşığı şeker, orta şekerli içecekler için fincan başı 2 çay kaşığı şeker ve şekerli içecekler için fincan başı 3 çay kaşığı şeker yeterli olacaktır.

Kararınızı verdikten sonra cezveye önce kahvenizi ve şekerinizi ekleyin. Karıştırdıktan sonra fincan başı içme suyunu ekleyin. Ardından malzemeler özleşene dek karıştırın. Kısık ateşte pişirmeye başlayın. Karıştırmadan pişmesini bekleyin. İlk köpükleri çıkmaya başladığında isteyen kaşık yardımıyla isteyen de dikkatlice cezveden fincana dökerek köpüğünü paylaştırabilir. Ardından tekrardan ocağa ama yüksek ateşe koyup hızlıca kahveyi köpürtün. Bu sefer kahveyi fincanın kenar kısmından yavaşça dökün. Böylelikle köpüğünüz dağılmamış olacak.

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Her sabah kahvaltı sonrası keyifle içtiğimiz Türk kahvesinin saymakla bitmeyen ve oldukça önemli bir çok faydası var. Elbette her şeyde olduğu gibi ölçüsünde tüketildiğinde faydasını alabilir veya hissederiz.

İşte Türk kahvesinin bilinen faydaları;

Çağımızın hastalığı olan kansere karşı savaşır. Özellikle meme ve pankreas kanseri riskini azaltır.

Astım riskini azaltır.

Stres ve depresyonu iyileştirici özelliği vardır.

Nefes alıp vermeyi kolaylaştırır.

Ağrı kesici bir etkisi vardır.

Kolesterol üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Kaynak: Objektif Port