8 Adımda Daha Lezzetli Turşu Yapmanın Püf Noktası! Erimez ve Bozulmaz

Turşu Türk mutfağının kış aylarında vazgeçilmezidir. Yaz bitmeden turşu yapımına bir çok kişi başladı bile... Hürriyet gazetesi lezzetli turşu yapmanın 8 sırrını açıkladı. İşte o lezzet sırları...

8 Adımda Daha Lezzetli Turşu Yapmanın Püf Noktası! Erimez ve Bozulmaz
Yayınlanma Tarihi : 07 Ağustos 2021 19:35

Turşu, Türk mutfağının olmazsa olmazıdır. Sarımsaktan fasulyeye, mantardan lahanaya, mısırdan bibere birçok sebze ve meyvenin turşusunu yaparız. Elbette doğru, sağlıklı ve uzun süre dayanan turşu yapmanın da birçok sırrı var. Ürün seçiminden su tercihine kadar bilinmesi gereken en temel 8 maddeyi sizler için sıraladık.

İlk defa turşu kuracaklar içinde iyi bir rehber olan bu maddeler, turşunuzu sadece lezzetli değil, uzun süre dayanmasına ve lezzetini kaybetmemesini de sağlayacak.

İşte turşuyu turşu yapan 8 madde...

1-Malzeme Seçimi

Dönemimde yetişen sebze ve meyvelerden seçerek taze olanlarını almalısınız. Kullanacağınız malzemeyi seçerken, taze olup olmadığını öğrenin, kendiniz seçin ve büzüşmüş veya zedelenmiş ürünleri almayın. Öte yandan satın aldığınız meyve veya sebzeyi fazla bekletmeden en geç 2 gün içinde turşusunu kurun.

2-Kavanoz Tercihi

Turşuyu kuracağınız kavanozun da malzemesi oldukça önemlidir. Plastik kavanoz yerine tercihiniz her zaman cam kavanozdan yana olsun.

3-Su

Turşu yaparken kullanacağınız su içme suyu olmalıdır. İçme suyu turşunuzun daha uzun süre bozulmadan dayanmasını sağlayacaktır. Öte yandan turşu suyunu da rahatlıkta tüketebilirsiniz. Yine de musluk suyu kullanacaklar için önerimiz dinlendirilmiş ve kaynatılmış musluk suyu kullanmalarıdır. Ayrıca bu işlemlerden sonra suyu süzmeyi ihmal etmeyin.

4- Limon mu Sirke mi?

Elbette üzüm sirkesi. Birçok kişi hala turşu yaparken limon mu sirke mi sorunun cevabını doğru olarak almak için araştırır. Ama en lezzetli turşular her zaman üzüm sirkesiyle yapılanlardan çıkmaktadır.

5-Tuz Seçimi

Turşu kurarken normal tuz yerine kaya tuzu kullanın. Yapısı gereği daha geç çözünen kaya tuzu, turşunuzun dayanıklılığını arttıracaktır.

6-Şeker Oranı

Elbette turşu kurarken şeker kullanabilirsiniz. Bir çok tarifte yer almasa da şeker, turşunun mayalanmasını hızlandıran bir malzemedir. Bunun içinde, 1 litre suya 2-3 adet küp şeker ilave edebilirsiniz.

7-Ekstra Malzemeler

Turşunuzun dayanıklılık süresini arttırmak için, turşuyu kurmaya başlarken kavanoz dibine mutlaka 4-5 adet nohut ekleyin. Hem tat hem de koku vermesi için turşu malzemesinin miktarına göre sarımsak ekleyin. Sarımsakta turşunun dayanıklılık süresini arttıran bir diğer malzemedir. Öte yandan hem aroma hem de farklı tatlar için; tane karabiber, acı biber, dereotu ve defne yaprağını da istediğiniz oranda ilave edebilirsiniz.

8-Mayalanma Süreci

İyi bir turşu ortalama 2 ila 3 hafta arasında tam anlamıyla olgunlaşır. Fakat yapılan en sık hatalardan biri sık sık turşu kavanozunun kapağını açılarak karıştırmaktır. Bunun için en 2 hafta beklemenizde fayda vardır. Öte yandan karıştırma işlemini steril ve metal olmayan bir ürünle yapmalısınız.

Peki Turşu Oluşum Süreci Nasıldır?

Turşu kurarken kullandığımız malzemeler yaklaşık %5-10'luk bir tuz çözeltisine (hazırladığınız tuzlu su) basılır. Turşuyu kurduğunuz ve kapağını kapattığınız dakikadan yemeye hazır hale geldiği süreye dek laktik fermantasyon yani mayalanma sürecine girer. Turşusunu kurduğunuz sebze veya meyvelerdeki şeker de 20-25 derecede yaklaşık 2 hafta içerisinde laktik aside dönüşür. Laktik asit fermantasyonu ise kullandığınız malzemelerin yüzeyinde bulunan doğal mikro florada bulunan laktik asit bakterileri tarafından meydana geliyor.

Tüm bu olaylar sonucu ortaya çıkan laktik asit turşusunu kurduğunuz ürünün bozulmasını önleyerek besin değerini de koruyor. Ayrıca uzun süre bozulmadan ve besin değerini kaybetmeden saklanmasına imkan sağlıyor.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi

İlgili Haberler