1 Yıl Bile Bozulmayan Kırmızısıyla Tadıyla Damak Çatlatan Ev Yapımı Salça Tarifi

Salça, Türk mutfağında domates ve biberle yapılan nefis bir lezzettir. Evde domates salçası nasıl yapılır püf noktalarıyla anlatacağız. İşte tarifi...

1 Yıl Bile Bozulmayan Kırmızısıyla Tadıyla Damak Çatlatan Ev Yapımı Salça Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 18 Ağustos 2021 21:05

Bugün sizler için harika bir domates salçası tarifi hazırladım. Üstelik hazırlaması oldukça kolay. Yaz aylarında en sık salça ve reçel hazırlarız. Bir sonraki yaz dönemine kadar afiyetle de tüketiriz.

Fakat birçok kişiden duyduğum şey salçalarının uzun süre dayanmadığı yönünde sitemlerdi. İşte bu noktaya da parmak basarak bozulmayan domates salçası tarifini sizlerle paylaşmak istedim. Püf noktası zeytinyağı! Marketten aldığınız veya kendi yaptığınız salça, hiç fark etmez. Bir kere kapağını açtıktan sonra küflenmesi kaçınılmazdır. O yüzden evde salça hazırlanıyorsanız kavanoz kapaklarını kapatmadan önce üzerini örtecek kadar zeytinyağı ekleyin. Eğer hazır salça satın aldıysanız, kapağını açtıktan sonra mutlaka bir miktar zeytinyağı ekleyin ve o şekilde muhafaza etmeye devam edin.

Malzemeler

  • 10 kilo domates
  • Salamura tuz
  • Zeytinyağı

Hazırlanışı

İlk olarak salçalık domatesleri güzelce yıkayın. Ardından kabuklarını soyun ve küçük küçük doğrayın. Doğradığınız domatesleri mutfak robotundan geçirdikten sonra derin bir tencereye aktarın. Kısık ateşte koyu kıvam alıncaya dek pişirin. Kıvam aldıktan sonra ocaktan alın ve içerisinde parça kalmadığından emin olmak için blenderden geçirin.

Damak zevkinize göre tuz ilave edin. Ardından temiz steril tepsilere paylaştırın ve güneşe koyun. Güneş altında soğuduktan sonra steril edilmiş kavanozlara paylaştırın. Kavanoz kapaklarını kapatmadan önce üzerlerini örtecek şekilde zeytinyağı ilave edin ve kapaklarını kapatın.

Kaynak: Milliyet - Objektif Port

İlgili Haberler