Yumurtanın Sarısıyla İlgili Canan Karatay Bilinmeyen Gerçeği Açıkladı

Her gün kahvaltı sofralarımızda yer alan yumurta hakkında Canan Karatay bilinmeyen bir gerçeği açıkladı. Meğer herkes yumurta konusunda çok yanılmış.

Yumurtanın Sarısıyla İlgili Canan Karatay Bilinmeyen Gerçeği Açıkladı
Yayınlanma Tarihi : 17 Kasım 2021 23:28

Yumurta mutfağımızın belki de en çok kullanılan besinlerinden biri. Özellikle kahvaltı sofralarında yumurta neredeyse sofralarımızdan eksik olmaz. Kahvaltıda ise yaygın bilinen bir inanış var yumurtayla ilgili. O da sadece sarısını tüketip yumurtanın beyazını tüketmemek.

Oysa bu son derece hatalı bir davranışmış. Konuyla ilgili Canan Karatay'ın Sözcü gazetesinde bir uyarısı bulunuyor. Canan Karatay bu uyarısında yumurtayla ilgili bugüne kadar kimsenin dile getirmediği bir şeyi dile getirerek '' Yumurta hiçbir zaman sarısıyla beyazıyla tehlikeli değildir'' açıklamasında bulundu.

Peki yumurtanın beyazı neden tüketilmeli?

Yumurtanın beyazıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Canan Karatay '' Yumurtanın beyazında 9 tane amino asit vardır. Esansiyel amino asitlerdir bunlar. Vücuda mutlaka girmesi lazım'' diyerek mutlaka yumurtanın beyazının da tüketilmesini önerdi.

FAZLA PİŞMİŞ YUMURTADAN UZAK DURUN

Öte yandan Canan Karatay'ın bir diğer uyarısı da gereğinden fazla pişmiş yumurtalarla ilgili oldu. Konuyla ilgili açıklamasında Canan Karatay, fazla pişirilmiş yumurtanın faydasını kaybettiğini, sağlığa yararından çok zararı olabileceğini belirterek yumurtanın fazla pişirilmemesi gerektiğini dile getirdi.

PEKİ SAĞLIKLI YUMURTA NASIL PİŞİRİLİR?

Sağlıklı bir yumurta için en doğru tarifi uzmanlar 8 dakika olarak açıklamaktadır. Bir cezvenin veya küçük bir demliğin içerisine su ekleyin. Ardından yumurtalarınızı haşlamaya bırakın. Su yeterince kaynamaya başladığında taşmasına fırsat vermeden bir iki dakika daha kısık ateşte yumurtaları haşlayıp ve ocağın altını kapatın.

Ardından soğuk su kasesine koyarak iki dakika kadar bekletip sonrasında da yumurtalarınızı tüketin. Gereğinden fazla bekletilmiş ve grileşmiş yumurtaları da sakın tüketmeyin.

İlgili Haberler